Ob njegovi 80-letnici ga je režirala urednica kulturnih programov Radia Trst A Marija Brecelj, ki je z Igorjem Škamperletom zanj napisala tudi scenarij. Film Epifanija zemlje in duha s podnaslovom Alojz Rebula: V zanosu besede in šepetanju vere predstavlja vlogo pisatelja pri povezovanju slovenskega in italijanskega sveta v Trstu in njegova prizadevanja za uveljavljanje slovenske besede. Film si je bilo mogoče ogledati na slovenski televizijski mreži RAI.
Mozaik o Rebulovem življenjuUro dolg film o Rebuli je mozaik njegovih izjav, odlomkov iz njegovih del, kot jih je prebral igralec Vladimir Jurc, in pripovedovanj njegovih sodobnikov, prijateljev, slavistov in učencev. O pisatelju tako govorijo talijanski tržaški pisatelji Guido Botteri, Manlio Cečovini, Claudio Magris in Rebulov sodobnik Boris Pahor. Njihova pripovedovanja prikažejo Rebulovo življenje kot presek slovenskega kulturnega življenja zadnjih petdesetih let v Trstu, je povzel eden od scenaristov Igor Škamperle.
Kljub bogati bibliografiji se ne počuti kot pisatelj
Alojz Rebula pravi, da se kljub bogati bibliografiji, v katero sodijo romani, pesniške zbirke in drame, kot so Divji golob, Duh velikih jezer, Operacija timava: dve dejanji, Snegovi Edena, Senčni ples, Cesta s cipreso in zvezdo, Hribi, pokrijte nas, Marantha al leto 999, ne počuti kot pisatelj. Prej se imam za učitelja klasičnih jezikov, je Rebula, ki na slovenskem klasičnem liceju France Prešeren v Trstu dolgo delal kot učitelj klasičnih jezikov, povedal na predstavitvi filma. Za svoj opus je Rebula leta 1995 prejel tudi Prešernovo nagrado.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje