Posebno omembo je mednarodna žirija dodelila filmu Primer spolne zlorabe v režiji Alison Kuhn. Nagradi bodo v sredo podelili na virtualni sklepni prireditvi.
Mednarodna žirija, ki so jo sestavljali Nataša Bučar, Dragan Barbutovski in Ketty Nivyabandi, je na letošnjem Festivalu dokumentarnega filma nagrado Amnesty International Slovenija podelila dansko-francoskemu dokumentarcu Punčka Sebastiena Lifshitza, ki je "tenkočutna in poglobljena študija stiske transspolne osebe, ki se sooča z občutenjem razkola med njenim biološkim spolom in spolom, s katerim se pri svojem bivanju identificira". Stiska je še posebej grozljiva, ker gre za osemletno deklico, ki se spoprijema z nasilnim zavračanjem okolice, da bi sprejela njeno drugačnost.
"Z odlično fotografijo film naslika zelo ganljiv portret deklice, ki jo z vso občutljivostjo kamere opazuje v otroških igrah, ki se jih igra, in med plesnimi tečaji, obenem pa daje besedo njeni mami, ki počasi razkriva vsakodnevno resničnost, ki je povezana s tem, ali ima njen otrok pravico biti srečen ali ne," je žirija zapisala v obrazložitvi.
Žirantov se je film globoko dotaknil: "S svojo močno sporočilnostjo je zarezal v naša gledalska srca in tako mu podeljujemo letošnjo nagrado Amnesty International Slovenije."
Poseben poklon vsem igralkam, ki so si upale spregovoriti
Posebno omembo pa je žirija dodelila nemškemu filmu Primer spolne zlorabe režiserke Alison Kuhn. V filmu pet igralk, ki so na začetku svoje profesionalne poti, z gledalci deli izkušnje zlorab in manipulacij, ki so jih bile deležne med avdicijo za film. "Gre za pomembno filmsko delo, ki osvetljuje skriti svet ozadja filmskega ustvarjanja, ki je pogosto vse prej kot romantično in profesionalno," piše v obrazložitvi.
Žirija je zapisala še, da posebno priznanje ni prisodila zgolj filmu, "ampak tudi vsem tistim igralkam, ki so nedavno tudi v slovenskem prostoru pogumno spregovorile o svojih izkušnjah zlorab v ranljivem okolju umetniškega ustvarjanja".
Še dan in pol filmov
Sklepna prireditev festivala s podelitvijo nagrad bo na ogled v sredo na spletni strani festivala, Facebookovi strani FDF in kanalu YouTube Cankarjevega doma, festivalski filmi pa bodo v sredo dostopni še do polnoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje