Trifunović je po navedbah splitsko-dalmatinske policijske uprave v dveh dneh storil pet prekrškov po zakonu o kršenju javnega reda in miru ter obenem žalil policiste na "način, ki ni primeren za javno objavo".
S tem je "izrazil svojo vztrajnost in namen nespoštovanja sodnih odločb in pravnega reda Hrvaške", zaradi česar so mu po zakonu o tujcih za eno leto prepovedali vstop in bivanje v državah Evropskega gospodarskega prostora (EGP). Del EGP-ja so poleg držav EU-ja tudi Norveška, Islandija in Liechtenstein.
Vse skupaj se je začelo zaradi odvezanega psa, nato se je konflikt stopnjeval
Trifunovića so po pisanju hrvaškega Dalmatinskega portala v petek privedli na občinsko sodišče za prekrške v Splitu, ker se je zapletel v spor s policijo. Ta je igralca obravnavala po prijavi, da na plaži Kaštelet nima na povodcu svojega psa, nemškega ovčarja. Trifunovića so nato pridržali zaradi žalitev policijskih uslužbencev in proti njemu vložili obtožni predlog zaradi kršenja javnega reda in miru.
V soboto so policisti po pisanju portala igralca obravnavali še enkrat, potem ko je zvečer v središču Splita peljal na sprehod svojega psa brez povodca in nagobčnika. Po navedbah policije je Trifunović tudi po tem dogodku žalil uradno osebo. Kot so še pojasnili, je na družbenem omrežju motil javni red in mir z objavo besedila z neprimerno vsebino ter ob posmehu omalovaževal tudi delo varnostnikov v Splitu.
Igralca so isti dan ponoči zadržali še na mejnem prehodu Bajakovo, nato pa mu prepovedali vstop v Hrvaško in druge države EGP-ja.
Srbski zvezdnik je glasen kritik Vučićeve politike
Sergej Trifunović je bil rojen v Mostarju, odraščal v Uževci, Kruševcu in Beogradu, kjer danes tudi živi. Obiskoval je beograjsko fakulteto dramskih umetnosti in se kmalu pridružil kultnemu gledališču Atelje 212. Na odru je kmalu zablestel, nekateri so ga označili za največjega talenta srbskega gledališča.
Nato so ga v 90. letih prejšnjega stoletja filmi izstrelili tudi na mednarodno prizorišče: Munje, Ko odrastem, bom kenguru, Karavla, Turneja, Ajvar ... Ves čas se družbeno in politično angažira, bil je član gibanja Otpor, ki se je bojevalo proti Slobodanu Miloševiću. Leta 2019 je za kratek čas postal predsednik gibanja Svobodnih državljanov in leto pozneje neuspešno kandidiral na parlamentarnih volitvah.
Kot oster kritik in nasprotnik oblasti Aleksandra Vučića se je večkrat pridružil protestom, leta 2020 so ga tudi fizično napadli, za kar je okrivil srbsko radikalno desno gibanje Leviatan.