Ustvarjalci filma so se odločili, da nove komedije ne bodo prvič predvajali v ZDA, ampak je ta pred nedavnim doživela premiero v Dubaju. Po Brooksovih besedah pa je glavno sporočilo filma nerazlikovanje ameriške vlade med arabskimi in južnoazijskimi muslimani. Kot pravi, so na žalost v ZDA vsi muslimani obravnavani enako, saj se od dogodkov 11. septembra 2001 Američani bojijo prav vseh.
V ZDA predmet (po)smeha, v islamskem svetu resna stvarFilm pripoveduje zgodbo o Brooksovem liku, ki ga ameriška vlada pošlje v Indijo, kjer je sicer večinska veroizpoved hinduizem, in v Pakistan z nalogo, da ugotovi, kaj je tisto, kar spravlja muslimane v smeh. S tem bi si namreč namerava vlada pridobiti podatke, s katerimi bi muslimane bolje razumela. Misija ni uspešna, razlog pa je predvsem nesposobnost glavnega junaka razumevati lokalno kulturo in tamkajšnje socialne lestvice, ki je v ZDA pogosto zanimiva tema za zbijanje šal.
Včasih humor ne potuje dobro
Brookov junak, ki mora napisati 500 strani dolgo poročilo o muslimanskem humorju, tako prispe v Azijo z seveda že oblikovanim razumevanjem, kaj je smešno in kaj ne. V novem okolju pa zaprepaščen ugotovi, da v Indiji in Pakistanu sploh nimajo ameriških tipov klubov s komičnimi nastopi in da se tamkajšnji ljudje preprosto ne odzivajo na njegove s prezirom obarvane šale. Tako se odloči organizirati v Indiji lastno komično predstavo, kjer se šali na račun Gandhija in povsem presenečen spozna, da se nihče ne smeji. Tudi v Pakistanu naleti na podobne (ne)reakcije, saj pripravi do smeha le skupino moških, ki so pod vplivom hašiša.
Vendar ga tudi to ne odvrne od iskanja bistva muslimanskega humorja in tako se sestane z nekaterimi pakistanskimi komiki ter obišče nekaj templjev, kar se tudi izkaže za povsem neuspešno.
Brooks s polnimi rokami dela
Brooks v filmu ni le zaigral, ampak se je podpisal tudi pod scenarij in poskrbel za režijo filma. Po premieri v Dubaju so bile kritike sicer različne, a večina gledalcev je film pozdravila in poudarila, da je dobro videti ameriški izdelek, ki ne črni muslimanskega sveta. Spet drugi pa so poudarili, da se film ni dovolj potrudil, da bi popravil podobo o arabskem svetu.
Za začetek bo ...
Glavni akter Brooks je s svojim izdelkom vendarle zadovoljen, saj je prepričan, da pomeni dober začetek v to smer. Dodal je še, da bi z veseljem posnel film v kakšni od arabskih držav. Na manj navdušenja pa je Brooks naletel doma, saj je že zaradi naslova težko prepričal produkcijske hiše k sodelovanju. O odzivu Sonyja, ki prav zaradi tega ni podprl filma, je Brooks povedal, da takšen odnos onemogoča soočanje s stereotipi v Hollywoodu.
V ZDA bo doživel film premiero januarja, za produkcijo pa skrbi Warner Independent, neodvisna enota filmske hiše Warner Brothers.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje