Kathryn Bigelow je prva ženska, ki se je marca v zgodovino zapisala kot dobitnica oskarja za najboljšo režijo. Glavni tekmec (vsaj po stavnicah sodeč) je bil njen nekdanji mož, James Cameron, oz. njegov Avatar. Foto: EPA
Kathryn Bigelow je prva ženska, ki se je marca v zgodovino zapisala kot dobitnica oskarja za najboljšo režijo. Glavni tekmec (vsaj po stavnicah sodeč) je bil njen nekdanji mož, James Cameron, oz. njegov Avatar. Foto: EPA
Slapovi Iguazú so pravzaprav približno 275 posameznih slapov. Skupna širina vseh slapov je 2700 m, od tega 800 m na brazilski strani in 1900 m na argentinski. Najvišje v smeri proti rečnemu toku leži najspektakularnejši del slapov, Hudičevo žrelo (Garganta del Diablo) v obliki podkve. Foto: Wikipedia

Ta teden so južnoameriški politiki jezno reagirali na novico, da si je Kathryn Bigelow po zmagoslavju Bombne misije na oskarjih za naslednji projekt izbrala Triple Frontier, akcijski film o dogajanju na trojni meji med Argentino, Paragvajem in Brazilijo, o čemer je že lani poročala filmska revija Variety. Zapisali so še, da bo scenarij tudi tokrat napisal novinar Mark Boal, čigar poročanje iz vojnega Iraka je navdihnilo knjigo in posledično s šestimi oskarji ovenčano Bombno misijo.

Paragvajska ministrica za turizem Liz Cramer je v torek za časopis La Nación izjavila, da film ne bi smel dobiti "nobene podpore" s strani vlade ter da so lokalni politiki in poslovneži zaradi vsega skupaj "besni". "Koliko bo stalo, ko bomo skušali pozneje popraviti svojo javno podobo?" se je jezila v mejnem mestu Ciudad del Este, kjer, kot piše The Guardian, do zob oboroženi varnostniki varujejo trgovine, natrpane s poceni avdio- in videonapravami. "Podpirati ta film bi bilo neumno."

"Besni smo, ker je videti, kot da jim zmanjkuje idej, kot da na svetu ni nobenih drugih tem," je bila strupena Cramerjeva, ki režiserki predlaga, naj "raje posname film o 8.000 usmrtitvah na ameriški meji."

Njen argentinski kolega Enrique Meyer je podobno razpoložen: argeninske oblasti so po njegovih besedah "globoko užaljene" ob odkritju, da bo film obravnavano regijo prikazal v negativni luči.

Tromeja med Argentino, Brazilijo in Paragvajem je ena turistično najbolj obleganih destinacij v Južni Ameriki, predvsem zaradi ogromnih slapov Iguazú, ki si jih delita Brazilija in Argentina, in treh mest, ki jih obdajajo, Ciudad del Este v Paragvaju, Puerto Iguazú v Argentini in Foz do Iguaçu v Braziliji. Kleč je v tem, da regija slovi tudi kot raj za trgovino z drogami; ameriške oblasti so že večkrat skušale potrditi sum, da je Ciudad del Este, ki ima velik delež arabskega prebivalstva, vpleten v zbiranje finančnih sredstev za različne teroristične skupine, tudi Hezbolah.

Pa saj je samo film!
Prvi brazilski odziv na Triple Frontier je bil bolj flegmatičen. Predstavnik mestne hiše v Foz do Iguaçu je za brazilsko spletno stran izjavil, da je mesto "pripravljeno pomagati, kakor bo pač treba". "Saj je samo film, kajneda? New York so porušili že v nič koliko filmih, pa to ni omajalo ugleda mesta. Ne smemo imeti preveč predsodkov."