![Urška Djukić in Jara Sofija Ostan po premieri v Berlinu. Foto: Tobias Rücker Urška Djukić in Jara Sofija Ostan po premieri v Berlinu. Foto: Tobias Rücker](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/15/66433749.jpg)
![Pogovor po premieri z režiserko, glavnima igralkama in direktorjem fotografije Levom Predanom Kowarskim. Foto: Tobias Rücker Pogovor po premieri z režiserko, glavnima igralkama in direktorjem fotografije Levom Predanom Kowarskim. Foto: Tobias Rücker](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/15/66433752.jpg)
Urška Djukić je pred svetovno premieri v Berlinu poudarila, da je zelo vesela, da je šestletno trdo delo poplačano s tako veliko premiero, kot je odprtje tekmovalne sekcije Perspektive na Berlinalu. "Zaradi tega bo film videlo veliko več ljudi, kar je seveda želja vsakega filmskega ustvarjalca. Cela ekipa se zelo veseli." Svetovne premiere v Berlinu se je udeležila ministrica za kulturo Asta Vrečko.
Po premieri je ministrica čestitala režiserki in celotni ekipi. "Prvič slovenski film odpira sekcijo na Berlinalu. Ponosna sem, da je Slovenija na letošnjem festivalu zastopana kar s petimi filmi. To je tako priznanje njenemu izvrstnemu že mednarodno nagrajenem delu kot tudi priznanje slovenskemu filmu, ki v zadnjih letih žanje neverjetne uspehe in si zato zasluži tudi vso podporo," so ministričine besede navedli v sporočilu za javnost.
Prvi odzivi občinstva so bili "navdihujoči in polni optimizma", so po premieri sporočili s Slovenskega filmskega centra, filmu pa so "zaradi njegove subtilnosti in odlične igralske zasedbe zelo naklonjene tudi prve mednarodne kritike".
Direktorica slovenskega filmskega centra Nataša Bučar je ob premieri ponovno poudarila prelomnost uspeha za slovenski film in uvrstitev filma Kaj ti je deklica v tekmovalni program Perspektive.
![Ustvarjalci z ministrico za kulturo dr. Asto Vrečko. Foto: Tobias Rücker Ustvarjalci z ministrico za kulturo dr. Asto Vrečko. Foto: Tobias Rücker](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/15/66433750.jpg)
Film Kaj ti je deklica pripoveduje o 16-letni Luciji, ki začne peti v dekliškem pevskem zboru, kjer se zbliža s tretješolko Ano-Marijo. Ko zbor odpotuje v podeželski samostan za vikend pevskih vaj, Lucijino zanimanje za temnookega restavratorja postavi na preizkušnjo njeno prijateljstvo z Ano-Marijo in drugimi dekleti. Medtem ko se znajde v neznanem okolju, kjer raziskuje svojo prebujajočo se spolnost, Lucija začne dvomiti o svojih prepričanjih in vrednotah, kar zmoti harmonijo v zboru.
![V Sloveniji bo imel film Kaj ti je deklica premiero 3. marca v Cankarjevem domu, nato bo pot nadaljeval po slovenskih kinematografih. Foto: Spok Films V Sloveniji bo imel film Kaj ti je deklica premiero 3. marca v Cankarjevem domu, nato bo pot nadaljeval po slovenskih kinematografih. Foto: Spok Films](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/14/66432009.jpg)
Scenarij za film je režiserka napisala z Mario Bohr. V filmu nastopajo Jara Sofija Ostan, Mina Švajger, Saša Tabaković, Nataša Burger, Staša Popović, Mateja Strle, Saša Pavček in drugi. Pri filmu so sodelovali še direktor fotografije Lev Predan Kowarski, montažer Vlado Gojun, scenograf Vasja Kokelj, kostumografka Gilda Venturini, oblikovalka maske Eva Uršič in oblikovalec zvoka Julij Zornik. Producenta filma sta Jožko Rutar in Miha Černec iz produkcijske hiše Spok Films. Film je nastal s finančno podporo Slovenskega filmskega centra, evropskega filmskega sklada Eurimages, RTV Slovenija, studia Viba film in vrste tujih podpornikov.
Režiserka je ob premieri izrazila upanje, da bo tudi Kaj ti je deklica (Little Trouble Girls) v družbi sprožal pogovore o odnosu do našega telesa, kot jih je že njen kratki animirani-dokumentarni film Babičino seksualno življenje. Tega je Evropska filmska akademija leta 2022 razglasila za najboljši kratki film. Film je istega leta slavil tudi na mednarodnem festivalu dokumentarnega filma Dokudoc v Mariboru. Film je ob številnih nagradah leta 2021 prejel vesno za posebne dosežke in leta 2023 cezarja za najboljši animirani kratki film.
![Utrinek z berlinske projekcije. Foto: Tobias Rücker Utrinek z berlinske projekcije. Foto: Tobias Rücker](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/15/66433753.jpg)
Pozdrav povečanju proračuna za slovenski film
Scenaristka in režiserka Djukić se je odzvala tudi na nedavno povečanje proračuna za slovenski film. Kot pravi, so filmski ustvarjalci na to res dolgo čakali, upa pa, da bodo z več sredstvi za slovenski film povezani tudi boljši pogoji dela za filmske delavce, "ker le tako bomo lahko delali vedno boljše filme in dosegali boljše rezultate". Dodala je, da bodo s povečanjem proračuna v Sloveniji tudi možnosti za snemanje zgodovinskih filmov, ki so produkcijsko zahtevnejši.
Film o Veroniki Deseniški, ki je bila daleč od pokorne in pasivne ženske
Za naprej ima v razvoju dva filma. Glede enega še ostaja skrivnostna, za drugega pa pravi, gre "za zelo pomembno slovensko zgodbo o prepovedani ljubezni med Veroniko Deseniško in Friderikom II. Celjskim, ki je bila v 15. stoletju velik škandal, o katerem se je precej govorilo po evropskih dvorih".
"Gre za prvi čarovniški proces pri nas, ki ga vsi dobro poznamo, saj smo v šoli prebirali vse te romane in drame. Ampak vsa ta dela, ki so jih napisali moški, so Veroniko prikazovali kot krhko, pokorno žensko, ki pasivno čaka na svojo usodo. Ampak dejstvo, da se je ona takrat uprla enemu najmočnejših plemičev tistega časa, govori ravno nasprotno. Zato menim, da je to zelo pomembna zgodba, ki jo moram povedati iz ženske perspektive in danes, 600 let po Veronikini smrti, ostaja ta zgodba zelo pomemben del naše kulturne identitete," je še povedala režiserka.
![Urška Djukić je ob novici o uvrstitvi na festival izrazila željo, da bi film, ki ga je z ekipo ustvarjala dobrih šest let, Urška Djukić je ob novici o uvrstitvi na festival izrazila željo, da bi film, ki ga je z ekipo ustvarjala dobrih šest let,](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2025/02/14/66432008.jpg)
Letošnji Berlinale prinaša pet filmov s slovensko udeležbo – štirje so uvrščeni v različne tekmovalne programe. Poleg filma Kaj ti je deklica še lutkovni animirani film Zgodbe iz čarobnega vrta sorežiserja Leona Vidmarja ter slovenski manjšinski koprodukciji, čustvena drama Zajčji nasip hrvaške režiserke Čejen Černić Čanak in kratki dokumentarni film režiserja Jakoba Kreseta Prekinitev ognja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje