Ljubljanska stolnica je nastala v obdobju baroka. Foto: Andrej Doblehar
Ljubljanska stolnica je nastala v obdobju baroka. Foto: Andrej Doblehar

Dokumentarna serija Zgodovina arhitekture v režiji Aleša Žemlje in pod avtorsko taktirko Andreja Dobleharja v osmih oddajah prvič celovito predstavlja slovensko arhitekturno dediščino od romanike do sodobne arhitekture 21. stoletja.

Vsako obdobje je predstavljeno z izbranimi spomeniki, ki najbolje kažejo slogovne značilnosti, delno pa sta predstavljena tudi kiparstvo in slikarstvo, ki sta z arhitekturo večkrat neločljivo povezana. Vsak del povezujejo igrani vložki in arhivsko gradivo, ki orisujejo zgodbo posameznega obdobja. Želja ustvarjalcev je, da bi v vsakem delu začutili duh časa, v katerem so nastajale umetnine.

Za začetek romanika
Prvi del z naslovom Romanika, ki bo na sporedu danes ob 17.30, predstavlja začetek kontinuitete gradbene dejavnosti v naših krajih v povezavi z vzpostavitvijo cerkvene in politične organizacije v naših deželah. Takrat so kamnite stavbe zamenjale starejše lesene. 12. stoletje predstavlja zlato dobo romanike. Takrat je nastalo največ gradov in samostanov, ki so bili pomembna duhovna, gospodarska in kulturna središča, ob njih pa tudi manjše cerkve v mestih in na podeželju.

Ne spreglejte artefakta, ki priča o naši arhitekturni kulturi in njenem razvoju, so zapisali ustvarjalci serije, ki je bila predstavljena tudi na letošnjem Kulturnem bazarju v Cankarjevem domu.