Dokumentarni portret duhovnika, pisatelja, doktorja literarnih ved in redovnika kapucinov Karla Gržana je nastal v produkciji producenta Casablanca za RTV Slovenija, njegova scenarista sta bila Peter Povh in Zdenko Kodrič, režiser pa Boris Jurjaševič. Film Vstanimo v suženjstvo zakleti, ki je nastal ob Gržanovi 63-letnici in 27-letnici literarnega delovanja, bo na sporedu prvega programa nacionalke danes ob 22.15.
Karel Gržan se je rodil leta 1958 v Celju, po končani srednji šoli je vstopil v red bratov kapucinov. Končal je Teološko fakulteto, leta 2003 pa je na FF v Ljubljani opravil še doktorat s področja literarnih ved. Leta 1997 je ustanovil Don Pierinovo komuno, prvo in edino tovrstno dekliško skupnost v Sloveniji za zdravljenje odvisnosti. Zanimajo ga različna področja, med drugim tudi zgodovina; podpisan je pod trideset literarnih, strokovnih in poučnih knjig.
Nelegitimni hrematizem je obsojal že Aristotel
Protagonist dokumentarnega portreta z naslovom Vstanimo v suženjstvo zakleti je bil izbran z razlogom: edini v Sloveniji se ukvarja s hrematizmom, to je konceptom, znanim že iz antike, ki iz etičnih razlogov obsoja kopičenje bogastva in bogatenje posameznikov. Gržanova razlaga je tako izvirna in samosvoja, da je zamikala tudi filmske ustvarjalce.
Zakaj je na svetu toliko revnih? Zakaj ima osem najbogatejših ljudi na svetu toliko bogastva kot polovica vsega prebivalstva na Zemlji? Kdo, kako in zakaj manipulira z nami in nas s pomočjo medijev, znanj in tehnologije drži v stanju, v katerem to sprejemamo kot samoumevno? Karel Gržan si v dokumentarcu zastavlja taka in podobna vprašanja, v nasprotju z večino, ki je po svetu resneje angažirana na tem področju, pa poleg analize ponuja tudi možne rešitve za izhod iz te situacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje