Genova je že šestnajsti celovečerni film, ki ga je Michael Winterbottom posnel v zadnjih trinajstih letih. V prometni nesreči se smrtno ponesreči Marianne, mati dveh deklic, šestnajstletne Kelly in desetletne Mary. Oče obeh deklet Joe, univerzitetni profesor, po rodu Anglež, se s hčerkama iz Amerike preseli nazaj na staro celino, kjer bodo skušali družno zaživeti novo življenje. Foto: NN
Genova je že šestnajsti celovečerni film, ki ga je Michael Winterbottom posnel v zadnjih trinajstih letih. V prometni nesreči se smrtno ponesreči Marianne, mati dveh deklic, šestnajstletne Kelly in desetletne Mary. Oče obeh deklet Joe, univerzitetni profesor, po rodu Anglež, se s hčerkama iz Amerike preseli nazaj na staro celino, kjer bodo skušali družno zaživeti novo življenje. Foto: NN
Skrivnost
Skrivnost, posneta po literarni avtobiografski uspešnici Philippea Grimberta, je zgodba o strasti in krivdi v težavnih časih, ki se začne razpletati, ko mlad najstnik razgali temačno, s holokavstom povezano resnico o preteklosti svojih staršev, ki za vedno razblini njegove iluzije.
Trije razbojniki, animiran film
Trije razbojniki so prva knjiga svetovno znanega francoskega umetnika Tomija Ungererja (1931), po kateri je bil posnet celovečerni kinematografski film. Nemški producent Stephan Schesch (1967) je dolgo časa sanjal o tem, da bi po zgodbi o treh razbojnikih posnel film. Trajalo je več let, preden je od Ungererja in švicarske založbe Diogenes, ki imata pravice za nemško izdajo knjige, dobil dovoljenje za filmizacijo.
Tahan
Tahan je pravljici podobno potovanje istoimenskega glavnega junaka, osemletnega dečka, vsakdan katerega se vrti okrog iskanja smisla življenja v krutem okolju Kašmirja v Indiji, ki ga pretresajo revščina in vojaški spopadi, saj se za prevlado v kašmirski dolini že dolga leta bojujejo Indija, Pakistan in Kitajska.

Prva predstava prihajajoče sezone se bo zgodila nocoj; gre za film Genova režiserja Michaela Winterbottoma, znanega med drugimi po filmih 24-urni žurerji, Dobrodošli v Sarajevu in Pot v Guantanamo. Kinodvor se bo na začetku septembra združil tudi s Kinom Otokom. Za vse tiste, ki ne bodo utegnili v Izolo, bodo med 12. in 17. septembrom v ljubljanskem mestnem kinu pripravili nekaj vrhuncev festivala, 16. septembra pa bodo začeli predvajanje indijskega filma Tahan v režiji Santosha Sivana, ki bo premiero doživel prav na izolskem filmskem festivalu.

Nova dvorana za različne namene
V poletnih mesecih so v Kinodvoru prenovili sistem prezračevanja, poskrbeli pa so tudi za malo dvorano, ki bo namenjena kinoprojekcijam. Kot je povedala direktorica Kinodvora Nina Peče, so bili prenova sistema prezračevanja in ogrevanja, nakup nove klimatske naprave ter ureditev s tem povezanih strojnih in električnih napeljav vredni 180.000 evrov.

Pomemben del prenove je tudi zvočna izolacija male dvorane Kinodvora, ki je v prvem letu delovanja ekipi služila kot prostor za izvedbo ustvarjalnih delavnic v sklopu programa za otroke in mlade Kinobalon, seminarje in predstavitve. Zvočno izolirana mala dvorana, s sedeži za 25 gledalcev in neposredno povezavo s tehnično opremo v projekcijski kabini, v novi sezoni omogoča tudi filmske projekcije.

Trije slovenski filmi za popestritev jeseni
Konec septembra bo v rdečo kinodvorano prinesel filme Skrivnost režiserja Clauda Millerja, posnetega po literarni avtobiografski uspešnici Philippa Grimberta, pred začetkom Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala (LIFFe) pa bodo na sporedu še romantična komedija Ljubezen nima cene Pierrea Salvadorija, romantična srhljivka Vampirska ljubezen v režiji Tomasa Alfredsona in vojna drama Andrzeja Wajde Katin.

Oktobra pa bodo na ogled trije slovenski filmi: Nikoli nisva šla v Benetke Blaža Kutina, skupaj s kratkim filmom Martina Turka Vsakdan ni vsak dan, v sodelovanju s festivalom Mesto žensk pa še najnovejši film Eme Kugler Za konec časa.

Novost nove sezone
Začenja pa se tudi sprememba, ki postavlja Kinodvor v novo vlogo; nič več ne bo le gostil festivalov, ampak bo sodeloval tudi kot koproducent. Kot je bilo dogovorjeno z oddelkom za kulturo Mestne občine Ljubljana, bodo v Kinodvoru finančno, promocijsko in logistično podpirali tiste festivale, ki imajo ključno vlogo v razvoju in promociji filmske kulture v Ljubljani ter Sloveniji, je povedala Nina Peče. Ti festivali so že omenjeni Kino Otok, LIFFe, Mesto žensk in Animateka. Zato jim bo oddelek za kulturo dodelil tudi posebna sredstva.

Kinobalon za najmlajše in festival otroškega filma
Kinodvor že od svojega ponovnega odprtja naprej obljublja tudi poseben program za najmlajše gledalce, kar so že s prvo sezono uspešno opravili, novo 'kinoleto' pa otrokom ponuja spored Kinobalon. 4. septembra se bo začel s Tremi razbojniki, nemškim celovečernim animiranim filmom Haya Freitaga, v program za mlajše pa se bo iz rednega preselil tudi film Tahan. Ob tem bosta septembra otrokom brezplačno dostopni novi knjižici iz zbirke Kinobalon. V Kinodvoru bo od 22. do 25. oktobra prvič gostoval festival otroškega filma FOFI.

Za filmsko vzgojo in program za otroke in mlade, poimenovan Kinobalon, skrbi Petra Slatinšek, ki pravi, da so tudi letos za izobraževalne ustanove v Sloveniji pripravili Katalog filmov in dodatnih dejavnosti, ki ga prejmejo vsi vrtci in šole v Sloveniji. Ker je bilo zanimanje za šolski program že lani veliko, je Mestna občina Ljubljana namenila dodatna sredstva za brezplačen filmsko-vzgojni program za otroke zadnje generacije vrtcev in za učence zadnjih razredov osnovnih šol v ljubljanski občini. Tako bo program brezplačno dostopen kar 3.000 otrokom in mladim, je dejala Slatinškova.

Odmev Filma pod zvezdami
Čeprav so poleti prostore Kinodvora prenavljali, je bil kino dejaven. Mestna občina Ljubljana je kino opremila z mobilnim kinom - prenosnim filmskim projektorjem, platnom, konstrukcijo in ozvočenjem. Z omenjeno opremo so v Kinodvoru poleti izvedli filmski program na alternativnih lokacijah; med njimi je bil najodmevnejši Film pod zvezdami na Ljubljanskem gradu, ki je letos privabil kar 13.500 gledalcev.