Pod okriljem studia Legendary so med drugim nastali filmi Jurski svet, Batman najnovejši Superman (Jekleni mož) in Godzila ter franšiza Prekrokana noč; večinoma gre za spektakularne akcijske filme z velikim proračunom. Takšni filmi so še posebej všeč kitajskemu občinstvu. Filmske produkcije studia Legendary so po navedbah Wande v blagajne po vsem svetu prinesle več kot 12 milijard dolarjev.
Prevzem primata Američanom?
Podpisani dogovor je "največji čezmejni kitajski kulturni prevzem doslej", navaja kitajski konglomerat, ki ga vodi najbogatejši Kitajec Vang Džjanlin. Na slovesnosti v Pekingu je Vang izpostavil položaj ameriških filmskih podjetij v svetovni filmski industriji in dodal, da bo prevzem "spremenil ta položaj".
Samo za posel gre!
Vseeno pa Vang zanika, da skuša z nakupom širiti kulturni vpliv Pekinga. "Mehka moč vlade sodi v drugi sfero," je dejal na pogovoru z novinarji, kjer je skupaj s prvim možem Legendaryja Thomasom Tullom sodeloval pri podpisu sporazuma. "Sam se osredotočam na poslovne interese."
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei je zagotovil, da je prevzem popolnoma poslovna zadeva in krepitev gospodarskega sodelovanja in trgovine med Kitajsko in ZDA.
Prevzem Legendaryja je zadnji v vrsti čezmejnih prevzemov Wande. Ta je v zadnjem času pod svoje okrilje pripeljala že organizatorja tekmovanj v izredni vzdržljivosti Ironman in švicarsko skupino za športni marketing Infront. Med drugim ima lastniški delež tudi v španskem nogometnem klubu Atletico Madrid. Wanda ima sicer v lasti več kot 200 nakupovalnih središč, zabaviščnih kompleksov in luksuznih hotelov po vsej Kitajski. Prihodki konglomerata so se lani kljub zaostrenim razmeram na domačem trgu povečali za petino.
Vseeno je 61-letni Vang, 15. najbogatejši Zemljan po oceni Bloomberga, to, da lahko kitajsko podjetje prevzame "tako veliko in težko ameriško podjetje", kot je Legendary, označil za "čudež".
Z roko v roki s politiko?
Oktobra je Vang potrdil, da ima svak kitajskega predsednika Ši Džinpinga v lasti delnice v eni od njegovih firm. S tem se je sprožil val obtožb o tem, da so Wandi pri uspehu pomagale politične povezave.
Tull, ustanovitelj Legendaryja, bo sicer po prevzemu ostal prvi mož studia. "Že pred leti smo sprejeli odločitev, da bo Kitajska prihodnost," je dejal danes v izjavi. Sam namerava posle voditi tako kot doslej, le "z več mišic" v ozadju. Na ustvarjalni ravni sprememb ne bo, je obljubil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje