Škot Sean Connery napoveduje, da bo avgusta na filmskem festivalu v Edinburgu preživel najmanj 10 dni. Foto: Reuters
Škot Sean Connery napoveduje, da bo avgusta na filmskem festivalu v Edinburgu preživel najmanj 10 dni. Foto: Reuters
Graeme Obree
Graeme Obree je z Letečim Škotom zadovoljen. Foto: EPA
Brian Fox
Brian Fox bo v filmu Obreejev zaupnik. Foto: EPA

Zgodba filmskega Letečega Škota je resnična pripoved škotskega kolesarja Obreeja, ki so ga klicali Leteči Škot – v kolesarstvu je podrl več rekordov, verjetno najpomembnejši pa je bil svetovni rekord v vožnji na eno uro, ki ga je julija 1993 po devetih letih ukradel Francescu Moserju.

Obree je bil tudi kolesarski izumitelj, ki je svoja kolesa oblikoval in izdeloval sam. Pri kolesu, s katerim je postavil svetovni rekord v vožnji na eno uro, je Obree uporabil tudi delček, ki ga je "ukradel" pralnemu stroju. Kasneje je povedal: "Najbolj obžalujem, da sem nekemu novinarju povedal, da je na mojem kolesu del pralnega stroja; vedno se me bodo spominjali kot tipa s pralnim strojem."

Kolesaril bo Jonny Lee Miller
Graeme Obree se je nedavno v Edinburgu udeležil predstavitve programa letošnjega filmskega festivala in povedal, da je zelo zadovoljen, da njegova zgodba prihaja na velika platna. 40-letni Obree je dodal še, da so se že pred desetimi leti pogovarjali o tem filmu, a je pač trajalo nekoliko dlje. V vlogi Obreeja bo pedala vrtel 34-letni Anglež Jonny Lee Miller, njegovega zaupnika, častitega Douglasa Baxterja pa je zaigral 60-letni Škot Brian Cox. Film je režiral Douglas Mackinnon, to pa je njegov prvi celovečerec, saj je prej ustvarjal predvsem televizijske serije; ena od njih je bila Telesa, ki smo jih lahko gledali tudi na Televiziji Slovenija.

Tokrat brez pralnega stroja
Obree je imel na snemanju med drugim tudi vlogo tehničnega svetovalca — spet je bil na "domačem terenu" in je ostajal pokonci do dveh ponoči, saj je pripravljal kolesa, ki jih je v filmu vozil Miller. A Leteči Škot ni le športni film. Graeme bitk ni bil le na cestah in velodoromih, ampak se je v določenih obdobjih svojega življenja bojeval z depresijo in bipolarno motnjo razpoloženja, kar je odkrito opisal v svoji avtobiografiji.

Od septembra nova umetniška vodja
Edinburški filmski festival pa je v teh dneh dobil tudi novo umetniško direktorico. Shana Danielsona bo po petih letih vodenja 1. septembra zamenjala Hannah McGill. McGillova je filmska kritičarka in kolumnistka časnika The Herald, programska svetovalka festivala pa je že od leta 2001 — njegov ustroj torej že dobro pozna. McGillova je delala tudi za radio, televizijo in gledališča.

Filmski ustvarjalci se bodo letos v Edinburgu zbrali 14. avgusta in se razšli 13 dni kasneje. Prikazali bodo 163 filmov iz 37 držav.