Ridley Scott rad že z naslovom film razkrije njegovo tematiko: spomnimo se le na filme Alien in Gladiatorja - zdaj je tu še Ameriški gangster. Foto: Universal Studios
Ridley Scott rad že z naslovom film razkrije njegovo tematiko: spomnimo se le na filme Alien in Gladiatorja - zdaj je tu še Ameriški gangster. Foto: Universal Studios
Russel Crowe na snemanju American Gangster
Russel Crowe je tokrat s Scottom sodeloval že tretjič: skupaj sta posnela Gladiatorja, pred kratkim pa še lahkotnejšo romantično dramo A Good Year. Foto: Universal Studios
Mafijski lord, po katerem se zgledujejo vsi kasnejši: Marlon Brando v prvem delu Botra.

Scenarij za film je Steve Zaillian (ki je kot scenarist sodeloval tudi pri Schindlerjevem seznamu in pred kratkim napisal in režiral tudi All The King's Men) osnoval na resnični življenski zgodbi heroinskega lorda Franka Lucasa. Droge, zanimivo, niso v ospredju: "Zame je predvsem zgodba o ameriškem načinu sklepanja poslov - če bi heroin zamenjali za kakšen drug izdelek, bi bilo morda bolj jasno. Osrednje vprašanje je sledeče: Kaj se zgodi, ko temnopolt mož prevzame celo vejo določene industrije?" Temnopoltega moža, ki je to preizkusil na lastni koži, igra Denzel Washington.

Denzel je imel moralne zadržke
Denzel je dobil vlogo Lucasa, ki se je vzpenjal v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. V ZDA je prinesel orjaške količine heroina, pridelanega v zloglasnem zlatem trikotniku v jugozhodni Aziji, pri čemer je pošiljke včasih skril v krste v Vietnamu padlih vojakov. (Denzel priznava, da se je dolgo spraševal, če svet potrebuje še eno zgodbo, ki bi organiziran kriminal prikazovala kot pot do bajnega zaslužka in lepih žensk, a je na koncu sklenil, da je Lucasov končni padec dovolj poučen.)

Izdajalec ali spokorjenec?
Russelu Crowu je pripadla vloga policista, ki Lucasa strmoglavi in spravi za zapahe, nato pa se z njim spoprijatelji. Heroinski lord je v ječi preživel 15 let, nato pa je s svojim pričanjem pripomogel k aretaciji več kot stotih kriminalcev.

Gangsterski filmi, ameriška tradicija
Ridley Scott se je zavedal, da sem mora spopasti z dolgo tradicijo gangsterskih filmov, ki so na neki način vedno odsevali razpoloženje ameriške družbe: med recesijo je bil Brazgotinec simbol sprijenega glamurja, v sedemdesetih je trilogija Boter branila družinske vrednote v skorumpiranem svetu, v devetdesetih pa so bili v Goodfellas mafijci priča propadu svojega imperija. In zdaj? Televizijski klan Sopranovih nam je pokazal eksistencialne stiske in vsakodnevni utrip kriminalne združbe, še čisto sveži Scorcesejev film Dvojna igra pa sivo območje med dobrim in zlim.

Snemanje filma so prvotno načrtovali za konec leta 2004 (režiral naj bi ga Antoine Fuqua, igral pa Benicio del Toro), a se je filmska hiša Universal Pictures le mesec pred začetkom snemanja umaknila od projekta in tako bojda utrpela izgubo 30 milijonov dolarjev.