Dobitnik glavne nagrade mesta Domžale, film Po Antarktiki ameriške režiserke Tashe Van Zandt, je "čudovit film o izjemnem dosežku – prvem prečenju Antarktike s pasjo vprego – in neverjetni zgodbi raziskovalca Willa Stegerja. Režiserka je uspela združiti čudovite arhivske posnetke s konca prejšnjega stoletja z materialom, posnetim na zadnjem popotovanju glavnega junaka. Sporočilo filma je jasno in močno: če hočemo rešiti naš planet, moramo sodelovati, tudi če prihajamo iz različnih držav. Nič ni nemogoče!" je v obrazložitvi zapisala žirija.

Utrinek iz filma Po Antarktiki. Will Steger je legendarni polarni raziskovalec, ki je bil priča največjim spremembam v polarnih regijah v zgodovini našega planeta. Trideset let po zgodovinskem prečenju najhladnejše celine na Zemlji se Steger vnovič odpravi na led, v zgodovino pa ne bo zapisan samo kot raziskovalec, ki je bil marsikje prvi, pač pa predvsem kot človek, ki je bil marsikje zadnji. Foto: Festival gorniškega filma
Utrinek iz filma Po Antarktiki. Will Steger je legendarni polarni raziskovalec, ki je bil priča največjim spremembam v polarnih regijah v zgodovini našega planeta. Trideset let po zgodovinskem prečenju najhladnejše celine na Zemlji se Steger vnovič odpravi na led, v zgodovino pa ne bo zapisan samo kot raziskovalec, ki je bil marsikje prvi, pač pa predvsem kot človek, ki je bil marsikje zadnji. Foto: Festival gorniškega filma

Poleg glavne nagrade je žirija med 29 filmi v tekmovalnem programu nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah. Najboljši plezalni film je Stena – vzpon do zlata britanskega režiserja Nicka Hardieja, čustvena zgodba o četverici najboljših športnih plezalk na svetu in olimpijskem debiju športnega plezanja. Film prikaže vzpon Janje Garnbret do olimpijskega zlata in zasluženega mesta v zgodovini, gledalci pa stiskajo pesti tudi za preostale protagonistke in njihove družine, so zapisali v sporočilu za javnost.

Sorodna novica S filmskim poklonom Janji Garnbret in njenim trem kolegicam se začenja 16. Festival gorniškega filma

Nagrado za najboljši alpinistični film je žirija namenila slovaškemu filmu Daulagiri je moj Everest, pod katerega se podpisuje Pavol Barabaš, ki poskuša skozi zgodbo slovaškega alpinista Zoltana Demjana odgovoriti na večno vprašanje: "Zakaj plezamo na visoke gore, čeprav pri tem tvegamo življenje?"

Nagrado za najboljši film o gorski naravi in kulturi je namenila kitajsko-avstrijskemu dokumentarcu Snežni leopardi in prijatelji (Xi Zhinong, Zi Ding, Da Jie, Qu Peng), ki razkriva skrivno življenje snežnega leoparda v Tibetu. Posneli so ga filmarji iz bližnje vasi, ob izjemni fotografiji pa ga odlikujeta tudi toplina in ljubezen.

Zgodba o premikanju meja na težko dostopnih vrhovih
V kategoriji gore, šport in avantura je slavil zmago ameriški film Link Sar Grahama Zimmermanna, neverjetna zgodba o premikanju meja na težko dostopnih vrhovih. Protagonisti razkrijejo svoje dileme, upanje in veselje, rdeča nit pa je jasna: življenje je najintenzivnejše v bližini smrti.
Nagrado za najboljši kratki film pa je žirija namenila ameriškemu filmu Action Directe (Zachary Barr), ki pokaže, da lahko s pravo mero vztrajnosti in strasti včasih dosežemo tudi nemogoče ter da živimo v časih, ko so najboljše plezalke na svetu skorajda enakovredne moškim kolegom.

Nagrajeni filmi bodo danes na ogled v Radovljici, Celju in Ljubljani, kjer bosta danes v Cankarjevem domu še predavanje Luke Stražarja in predstavitev knjige Z znanjem do zvezd, v soboto pa v Radovljici in Domžalah.

Žirija je podelila tudi častne pohvale alpinističnemu filmu Zgodba Krzysztofa Wielickega (Grzegorz Lipiec, Poljska), plezalnemu filmu Teorija padanja (Alastair Lee, Velika Britanija), filmu Sveti kruh (Rahim Zabihi, Iran) v kategoriji gorska narava in kultura ter filmu Vrednost časa (Tom Dauer, Nemčija) med filmi o gorah, športu in avanturi. Žirijo so sestavljali poljska režiserka Eliza Kubarska, bosanski filmski ustvarjalec Zehrudin Isaković in slovenski alpinist Milan Romih.

Panteon najtežjih dolgih športnih smeri
Žirija TV Slovenija, ki sta jo sestavljala Aleša Valič in Miha Lampreht, pa je nagradila film Švicarski raj (Guillaume Broust, Francija), ki gledalca popelje na panteon najtežjih dolgih športnih smeri v najprestižnejših stenah, v katerih nekdanji tekmovalec Cedric Lachat s prijatelji na konicah prstov in z dobršno mero plezalskega humorja preizkuša vertikalni instinkt.

Sklepno dejanje Festivala gorniškega filma