Film bodo na zadnji dan festivala, v soboto ob 20.00, še enkrat predvajali v domžalskem Mestnem kinu.

Štirje prijatelji iz Francije so se podviga na Aljaski, ki ga dokumentirajo Divji dnevi, lotili brez vsakršne zunanje pomoči. Foto: Arhiv FGF
Štirje prijatelji iz Francije so se podviga na Aljaski, ki ga dokumentirajo Divji dnevi, lotili brez vsakršne zunanje pomoči. Foto: Arhiv FGF
Sorodna novica Filmski poklon Wandi Rutkiewicz, prvi Evropejki na Mount Everestu in prvi ženski na K2

Zmagovalni film sledi petdesetdnevni pustolovščini štirih prijateljev iz Francije v arktičnih predelih Aljaske: hoja, smučanje in plezanje ter nazadnje veslanje do prestolnice te zvezne države. Podviga so se lotili brez vsakršne zunanje pomoči, spotoma pa so stopili še na vrh Denalija in Mt. Wittakerja. "Resnična avantura, posneta z obilico humorja, pri kateri dodobra spoznamo vse štiri protagoniste in njihova pristna čustva," je zapisala žirija.

Med 32 filmi v tekmovalnem programu je žirija nagradila tudi najboljše v posameznih kategorijah. Nagrado za najboljši alpinistični film je dobil poljski film Wanda Rutkiewicz: zadnja odprava, "poglobljen ter nadvse privlačen portret ženske, ki je premikala meje mogočega". Režiserka Eliza Kubarska nam "predstavi kompleksno osebnost Wande Rutkiewicz, njena zapuščina in skrivnostnost, ki jo še danes obdaja, pa s pomočjo njenega filma ostajata še kako živi", je zapisala žirija.

Film Slediti srcu, tako žirija,
Film Slediti srcu, tako žirija, "s svojo mirno filozofijo predstavi svoj pogled na plezanje, ki je v njegovem primeru na trenutke zares napeto, režiser pa s pomočjo izvrstnih posnetkov ter prefinjeno uporabo zvokov, glasbe in minimalističnih trenutkov poskrbi, da začutimo nevarnost Sachijevega plezanja, vendar brez nepotrebnega pretiravanja". Foto: Arhiv FGF

Za najboljši plezalni film so izbrali ameriški film Slediti srcu, v katerem režiser Andrea Cossu spremlja japonskega plezalca Sačija Amo, za najboljši film o gorah, športu in avanturi pa francosko-argentinsko-čilensko koprodukcijo Pachamama. Film Yannicka Boissenota je deskarsko-smučarska pustolovščina v Patagoniji.

Najboljši kratki film je zgodba o ribarjenju na Soči
Kot najboljši film o gorski naravi in kulturi je nagradila švedski film Moja Švedska: divjina v primežu sprememb; celovečerec Zoltána Töröka "navduši z neverjetnimi posnetki švedske narave in divjih živali v vseh letnih časih".

Nagrado za najboljši kratki film pa je dobil slovenski film Trnki, role in resničnost na Soči režiserja Rožleta Bregarja in scenarista Roka Rozmana, so sporočili organizatorji. Kot je o zadnjem zapisala žirija, je sijajno posnet film o prijateljih, ki lovijo postrvi, začinjen z obilico humorja, prežet s prijetnim vzdušjem in poln naravnih lepot. V Bregarjevem filmu namreč ekipa kajakašev zamenja vesla za ribiške palice in na ta način spoznava reko Sočo.

"Zabaven in izviren prikaz izleta na reki Soči" je postal najboljši kratki film festivala. Foto: Arhiv FGF

V žiriji so bili bolgarska novinarka in plezalka Tanja Ivanova, slovenska publicistka in filmska ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek ter švicarski režiser in alpinist Fulvio Mariani.

Zadnja priložnost za zamudnike: projekcije nagrajenih filmov
Nagrajeni filmi bodo v petek na ogled v ljubljanskem Cankarjevem domu in v Linhartovi dvorani v Radovljici. V Domžalah pa bodo v soboto poleg glavnega zmagovalca ponovno prikazali še portret legendarne poljske alpinistke Wande Rutkiewicz, s katerim se je letošnji festival tudi začel; film bo na sporedu ob 18.00.