Na festivalu so med 26. in 31. oktobrom vrteli filme iz Avstrije, Madžarske, Poljske, Slovaške, Češke in Slovenije, žirijo pa je najbolj prepričal Prstan, ki je nastal v produkciji TV Slovenija. V dokumentarnem epu režiser primerja umetniško vrednost z njenim popolnim izginotjem, ukvarja se tudi z vedno manjšim pomenom umetnosti, trpljenjem rudarjev v zahodnoafriških rudnikih in tišino v internacijskih taboriščih v Bosni.
Češke sanje najboljše v dveh kategorijahPosebno nagrado žirije je osvojil madžarski film režiserja Zsigmonda Desza Aranykalyiba (Zlata koča). Za prispevek k svetovni kinematrografiji so na Češkem nagradili latvijskega režiserja Herza Franka, medtem ko je po mnenju strokovne žirije najboljši češki dokumentarni film Češke sanje režiserjev Filipa Remunde in Vita Klusaka. Z žirijo se je strinjalo tudi občinstvo, ki je Češke sanje izbralo za najboljši film, predvajan na festivalu.
Razmišljanje skozi film
Moto festivala je razmišljenje skozi film, pri izboru filmov za festival pa selektorji ne razpišejo določene teme, ampak skušajo privabiti filmske ustvarjalce, ki ustvarjajo kakovostne dokumentarne filme na čim bolj izviren način. Festival spremljajo tudi različni koncerti, okrogle mize, gledališke predstave in javna branja.
Dokumentarec, ki ponuša številne interpretacije
Režiser Angus Reid v Sloveniji živi zadnjih sedem let, odraščal pa je v škotskem Edinburgu. V svojo biografijo lahko zapiše filme Kako ubijati, Bratska ljubzen, Rufad in Envera Crnolić, Afriko v glavo! in Dar i&ii. Nagrajeni dokumentarec Prstan ni klasični dokumentarec, saj pripovedovalec v njem ne razlaga, ampak sprašuje. Tako gledalcem pusti, da si o dogodkih ustvarijo svoje mnenje. Film je zato sicer težje razumljiv, a prav zato ponuja nešteto možnih interpretacij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje