Film nemškega režiserja turškega rodu Fatiha Akina, ki so ga na prvi dan novega leta premierno prikazali v Cankarjevem domu, pripoveduje o življenju žensk v turških skupnostih v Nemčiji. Te ženske so zaradi privrženosti moških tradicionalnim vrednotam turške družbe pogosto žrtve nasilja, ki pa se mu vedno pogosteje skušajo upreti. Ta upor pa je glavna tema filma.
Samomor ju povezujeGlavna junakinja filma je mlada Sibel, hčerka turških priseljencev v Nemčiji, ki že zgodaj začuti, da jo absurdno konzervativne vrednote, ki ji jih skuša vcepiti njeno sorodstvo, le omejujejo pri poskusih doseganja ciljev, ki si jih je zadala. Ker misli, da jo bo tvegan korak odrešil nezadovoljstva, nekega dne uprizori poskus samomora. A tudi to ne zaleže, zato v skrajni sili zasnubi Cahita, ki je tudi turškega rodu in ki mu poskusi samomora niso tuji.
Tudi v domovini ga niso spregledali
Tudi v Nemčiji, kjer postajajo izbruhi nestrpnosti proti priseljencem iz maloazijskih držav vedno bolj vsakdanji pojav, je film naletel na izjemen odziv. Nemški filmski strokovnjaki pa so produkcijo ovenčali tudi z nazivom nemški film leta, glavna igralca, sta leto 2004 zaključila z nagrado za najboljšo nemško igralko in najboljšega nemškega igralca, režiserju pa ni ušel laskavi naziv najboljšega nemškega režiserja leta 2004.
Otroštvo ga je družbeno zaznamovalo
Fatih Akin se je rodil v severnonemškem mestu Hamburg in mladostna leta preživel v skupnosti turških priseljencev. Ta izkušnja ga je bistveno zaznamovala, sploh ker je ob študiju, potovanjih in stikih z ljudmi zunaj dandanes še vedno dokaj zaprte enklave priseljencev spoznal številne njene slabe lastnosti. Akin pa je spoznal tudi, da so posebnosti in hibe te skupnosti primerno gradivo za filmsko ustvarjanje.
Za ogled bo še priložnost
Produkcija je poleg nagrade Evropske filmske akademije za najboljši evropski film prejela tudi zlatega medveda na berlinskem festivalu, v osrednjem slovenskem kulturnem hramu pa jo bodo na ogled ponudili še med 7. in 16. januarjem ter med 24. in 31. januarjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje