Amin je opustil vse projekte, da se je lahko ukvarjal s filmom Noč, ko je padel Bagdad. Foto: EPA
Amin je opustil vse projekte, da se je lahko ukvarjal s filmom Noč, ko je padel Bagdad. Foto: EPA
Condoleezza Rice
Riceova v filmu nastopa kot junakinja seksualnih fantazij. Foto: EPA
Glavni igralci filma
Film naj bi pokazal, da se arabski svet boji ameriške okupacije. Foto: EPA

Njegov novi film Noč, ko je padel Bagdad (The Night Baghdad Fell) so gledalci na nedavnem filmskem festivalu v Kairu pozdravili z ovacijami, z lepimi besedami pa ga opisujejo tudi kritiki. V središču filma je pogumna egiptovska družina, ki se kljub majhnim možnostim za uspeh trudi izdelati skrivno orožje, s katerim bi se branili pred ameriško okupacijo.

Američani izgubljajo podporo
S fantazijskim političnim filmom je režiser želel pokazati, da so Američani zaradi napada na Irak izgubili veliko podpore v širši regiji in da se arabski svet boji ameriške zasedbe. V nasprotju z drugimi političnimi arabskimi filmi tokratni izdelek krasi humor, ki mehča nacionalistično noto. Režiser se norčuje predvsem iz tipičnega arabskega načina mišljenja in sklepanja.

Condoleezza junakinja erotičnih fantazij
Protagonisti se posredno norčujejo tudi iz egiptovskih ustanov. Znanstvenik, ki razvija orožje, za normalno delo potrebuje dnevno dozo hašiša, njegovo zbranost pa motijo seksualne fantazije, in sicer o ameriški državni sekretarki Condoleezzi Rice. Prav tako v filmu ni očitna prisotnost egiptovske vlade, slutiti se jo da le kot policijo, ki zatira demonstracije. Odsotnost vlade je tudi sicer značilna za države, ki se ukvarjajo s spremembami političnega sistema.

"Organizirajte se!"
Režiser Mohamed Amin se je s filmom začel ukvarjati leta 2003, ko so ameriške sile vdrle v Bagdad. Takrat je na stran odložil vse druge projekte in se popolnoma posvetil filmu, ki bi Egipčane spodbudil, da se začnejo zavedati groženj. "Sporočilo prebivalcem Egipta je, da v regiji obstajajo resne nevarnosti za Egipčane in druge Arabce. Sporočilo je bilo: Organizirajte se! Upal sem, da bo film prikazan tudi v ZDA, da bi ga videli Američani in spoznali, kakšne obširne posledice ima ameriška invazija na Irak ... Amerika je izgubila podporo v regiji," je povedal režiser filma, za katerega vsi pričakujejo, da bo v domovini postal velik hit.

Oranžna mora
Tema, ki se v filmu nenehno pojavlja, je strah Egipčanov, da bi ZDA nekega dne napadle in uničile tudi njihovo državo, potem ko bi opravile z Afganistanom, Irakom in Sirijo. Ravnatelj šole, ki pripravlja program za izdelovanje orožja, se z Američani pogosto bojuje tudi v nočnih morah - ameriški marinci v njih zavzamejo njegovo stanovanje, družino oblečejo v oranžne puloverje in posilijo njegovo hči. Predstavlja si, da bombardirajo Kairo, ameriški vojaki pa na dvorišču njegove šole vzgajajo Zvezde in Črte. Podobe iz sanj ga spodbudijo k temu, da se trudi razviti orožje, ki bi razstrelilo ameriška letala in izstrelke, ko bi ti vstopili v egiptovski zračni prostor.

Svet živi v nenehni nočni mori
"Film želi sporočiti, da arabski in muslimanski svet živita v nenehni ameriški nočni mori in da je ameriška civilizacija tako pokvarjena, da je vse, kar nam lahko ponudi, posiljevanje moških in žensk," je dejal Sana Abdel Salam, vladni filmski cenzor in kritik. Režiser pa je dodal, da je želel posneti film, ki bi prispeval k temu, da se kaj podobnega ne bi zgodilo nikomur več.