Omar Sharif je libanonsko-sirskega porekla, a je celo življenje živel v Egiptu. Foto: AP
Omar Sharif je libanonsko-sirskega porekla, a je celo življenje živel v Egiptu. Foto: AP
false
Omar Sharif s Petrom O'Toolom po premieri filma Lawrence Arabski. Foto: AP
false
Z Geraldine Chaplin na snemanju filma Doktor Živago. Foto: AP

Steve Kenis, agent 83-letnega igralca, dodatnih podobnosti o igralčevem zdravstvenem stanju ni hotel razkriti. Prvi je žalostno vest sicer razkril Sharifov sin, Tarek Sharif, v intervjuju za španski časopis El Mundo.

"Jasno je, da nikoli ne bo ozdravel in da se njegovo stanje poslabšuje. Na trenutke deluje popolnoma zdrav, včasih pa zmeden in raztresen," razlaga Tarek v intervjuju, ki je bil v španskem časopisu objavljen prejšnji teden. "Še vedno ve, da je slaven igralec, pozablja pa specifične dogodke, na primer, katerega leta je bil na katerem koncu sveta in kdo je igral v določenem filmu. Če ga ljudje na ulici pozdravljajo, misli, da so to znanci iz preteklosti, katerih imena in obraze je pozabil - a so v večini primerov samo oboževalci." Sharif danes živi v luksuznem turističnem kompleksu ob Rdečem morju, približno 500 kilometrov od Kaira. "Tam mu je udobno, a ga je strah, kadar mora zapustiti hotel. Včasih ga peljem na večerjo v svojo restavracijo in po navadi se mu zdi čudovita. Ampak do naslednjega dne že pozabi, da je kje bil, in noče priti iz sobe."

Igralec egiptovskega rodu se je 10. aprila 1932 v Aleksandriji rodil kot Michael Shalhoub. Mednarodno slavo mu je prinesel že njegov prvi angleškogovoreči film, zgodovinska epopeja Lawrence Arabski (1962), v kateri je nastopil ob Petru O'Toolu. Za vlogo Šerifa Alija v kultnem filmu Davida Leana je dobil tudi nominacijo za oskarja. Svoj ugled je nato samo še utrdil z naslovno vlogo v Leanovem Doktor Živagu, v katerem je nastopil ob Julie Christie. Nato je med drugim igral še moža Fanny Brice v Funny Girl (ob Barbri Streisand).

Leta 2003 se je iz upokojitve vrnil z naslovno vlogo ostarelega lastnika trgovine v francoskem filmu Gospod Ibrahim in cvetovi iz Korana. Film mu je prinesel nagrado za najboljšo vlogo na beneškem filmskem festivalu in najvišje francosko filmsko priznanje, nagrado cezar. Nazadnje je leta 2013 nastopil v francoski komediji Rock the Casbah.

Leta 1955 se je zaljubil in se poročil z egiptovsko zvezdnico Faten Hamama - zaradi nje se je Sharif, rojen v krščanski družini, spreobrnil v islam; v njunem zakonu se je rodil tudi igralčev edini sin. Skupaj sta nastopila v celi vrsti uspešnih egiptovskih filmov, a Omarjev rastoči mednarodni uspeh je imel veliko vlogo pri njuni ločitvi leta 1974. "Nikoli se nisva nehala ljubiti, a naju je ločilo življenje. Ko sem zaslovel na Zahodu, sem jo komaj še kaj videl. Ona je bila slavna v Egiptu, jaz pa sem čas preživljal po hotelih po vsem svetu. Bal sem se, da bi se zaljubil v kako blondinko in zapustil svojo ljubljeno ženo," je povedal v nekem intervjuju. A čeprav je nastopal z največjimi divami svojega časa, denimo z Avo Gardner, se ni nikol več poročil, in kot je govoril, tudi zaljubil se ni v nobeno drugo žensko. Faten je v začetku letošnjega leta umrla, a po Tarekovih besedah oče tega ni zares dojel oziroma si ni zapomnil.

Sharif ni bil izjemen samo na filmskem platnu, ampak tudi pri igranju bridža. Ob neki priložnosti je izjavil, da bi raje igral bridž, kot delal slabe filme, o igri pa je pisal tudi kolumno za Chicago Tribune.