Foto:
Foto:
Ameriški senator Joe McCarthy
Joe McCarthy je s svojimi govori v začetku 50-ih v ZDA povzročil pravo gonjo proti vsem resničnim in domnevnim komunistom.

Clooney je svojo šaljivo pripombo utemeljil s tem, da so vsi prizori v filmu, v katerih se pojavi senator, dokumentarni posnetki in da je tako McCarthy v produkciji Good Night and Good Look odigral precej pomembno vlogo. Igralec in režiser naj bi celo razmišljal, da bi v hollywoodskih filmskih revijah zakupil oglaševalski prostor, objavil sliko Joeja McCarthyja, ob njo pa zapisal: "Za vaš premislek." To je namreč fraza, ki jo filmski studii pišejo ob podobe igralcev, za katere menijo, da bi si morali za nastop v njihovih filmih prislužiti oskarja.

Razkritje zlorabe zaupanja Američanov
Črno-beli film v središče postavlja novinarja Edwarda R. Murrowa (igra ga David Strathairn), ki je v oddaji See It Now razkrival McCarthyjevo zlorabo oblasti in demagoški govor. Tako naj bi močno prispeval k političnem padcu senatorja, ki je kmalu (leta 1957) po koncu svoje gonje proti domnevnim komunistom, s katero je v začetku 50-ih po nepotrebnem stopnjeval strah pred hladno vojno, umrl zaradi hudega alkoholizma.

Brez senatorja ne bi bilo filma
Clooney je odločitev za uporabo izvirnih dokumentarnih posnetkov nastopov senatorja McCarthyja pojasnil z besedami: "Če bi uporabili igralca, bi ljudje rekli, da senatorja upodablja kot popolnega tepca ali pa da je njegovo igranje preveč bombastično. Tako je bilo bolje, da senator kar sam pove svoje, pa še veliko ceneje je bilo." Tudi glavni igralec v filmu David Strathairn podpira idejo o kandidaturi senatorja za oskarja, saj brez njegovega prispevka filma sploh ne bi bilo: "Senator ima največjo vlogo v filmu; brez njega mi zdaj ne bi stali tukaj."

Eden od dveh primerov izjemnega novinarstva
Odločitev za filmsko obdelavo dela novinarja Murrowa ni bila težka, saj je Clooney prepričan, da je bil posnetek eden od dveh primerov ameriškega političnega novinarstva, ki sta imela takojšen učinek na javno mnenje. Drugi primer naj bi bil odhod novinarja Walterja Cronkita v Vietnam, od koder je poročal o povsem drugačnem razvoju dogodkov, kot so ga prikazovali režimu lojalni novinarji.