Gre za animirani film, ki sta ga Salvador Dali in Disneyjev animator John Hench ustvarjala v letih 1945 in 1946, nato pa je bil projekt zaradi svoje "čudaškosti" in finančnih razlogov "odstavljen". Risanko so vendar dokončali leta 2003, za javnost pa jo bodo prvič predvajali ta teden, in sicer v londonski galeriji Tate Modern, na sporedu katere je razstava o Dalijevem navdušenju nad filmom.
Nizkotne strasti bivajo pod Disneyjevo strehoPri Disneyju sploh ne zanikajo, da se dokončanja filma niso lotili zaradi želje, da bi svet enkrat lahko videl, kakšen risani film si je zamislil Salvador Dali. Sedemminutno risanko so dokončali zgolj zaradi lastnega prestiža. Roy Disney, nečak Walta Disneyja, je povedal, da jih je kar malo stisnilo v grlu, ko so izvedeli, da avtorske pravice za nekajsekundni izdelek iz leta 1946 sploh ne pripadajo več družbi Disney. Od trenutka, ko je bila dokončana 18-sekundna testna sekvenca, je namreč minilo že toliko let, da so avtorske pravice nehale veljati.
Vskočijo računalniki
Ne bodi len, so pri Disneyju ponovno vpoklicali Johna Hencha in ta je nato svetoval, kako dokončati filmček. Vsi, ki so film že videli, zatrjujejo, da je zares očarljiv; to je potrdila tudi ameriška filmska akademija, ki je izdelku že leta 2003 namenila nominacijo za oskarja za najboljši kratki animirani film. Kljub temu se "puristi" pritožujejo. Dalijevo mojstrovino so namreč pri Disneyju "omadeževali" z uporabo računalnikov. Destino tako nikakor ni več čisto umetniško delo, ampak so ga "izgnali" v polje industrije. A ogleda vreden je vseeno.
Še posebej konec. Kot poroča časopis Guardian, je namreč ravno konec povsem "dalijesken": čudovita plesalka se zaljubi v boga. Ta se spremeni v športnika, k čigar nogam plesalka elegantno položi svojo glavo. To nato športnik brcne v daljavo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje