Tako kot v z oskarjem nagrajenem filmu Preprodajalci, kjer je Gaghan sodeloval s filmskim ustvarjalcem Stevenom Soderberghom, se tudi v Syriani posveča predvsem štirim življenjskim zgodbam, prek katerih podaja vpogled v širšo problematiko. V vlogi agenta Cie Boba Barnesa se predstavlja George Clooney, energijskega analista Bryana Woodmana je upodobil Matt Damon, princ Nasir je Alexander Siddig, odvetnik Bennett Holiday pa Jeffrey Wright. Poleg teh glavnih zgodb je v filmu mogoče spoznati še pakistanskega najstnika Wasima, v vlogi katerega se je preizkusil Mazhar Muni.
Zapleteni v naftne spletkeBob Barnes se vrne v Washington po letih službe na Bližnjem vzhodu in spozna, da je delo za mizo v politično obarvanem okolju lahko prav tako napeto kot lov na teroriste na terenu. Usodi povežeta Bryana Woodmana in prestolonaslednika princa Nasirja, ki si prizadeva čim več iztržiti od prodaje nafte. V bitki med naftnimi družbami se znajde tudi odvetnik Bennett Holiday, najstnik Wasim pa se po izgubi službe na naftnem polju znajde pod vplivom nabiralca novih terorističnih vojakov.
Film, ki izvira pred 11. septembrom 2001
Idejo za film je Gaghan dobil v času, ko je bil zaposlen še z raziskovalnim delom za film Preprodajalci. Novi projekt pa je vzel režiser povsem resno in se podal v Washington in prostore Pentagona, kjer se je pogovarjal z ljudmi, ki se posvečajo dejavnosti, okoli katere se vrtijo vse zgodbe filma. In medtem ko so se številne ideje za snemanje filmov, povezanih z dogajanjem na Bližnjem vzhodu in terorizmom, začele po dogodkih 11. septembra, pa je Gaghan začel razmišljati o temi novega filma že pred tem.
Ob tem je začel iskati vzporednice med zasvojenostjo z drogami in odvisnostjo ZDA od nafte tujih držav. V obeh primerih je izpostavil nekakšno ignoriranje, ki ga je pojasnil z odvisnikovim toleriranjem slabega obnašanja tistega, ki mu dobavlja droge, saj je njegova primarna naloga, da se dokoplje do droge. Tako se zasvojenec ozre stran, čeprav se zaveda, da je njegov dobavitelj oče, ki izpostavlja svoje otroke nevarnostim drog, orožja in jih zanemarja. Po režiserjevih besedah je mogoče podobno ignoriranje opaziti tudi pri obnašanju od nafte odvisnega naroda, ki se zaradi tega ne zmeni za režim, ki zatira človekove pravice prebivalcev svoje države.
Vsak je prepričan v svoj prav
Gaghanove ideje je še dodatno podkrepila knjiga nekdanjega agenta Cie Roberta Baera See No Evil, na katero sta režiserja opozorila Soderbergh in Clooney, partnerja v produkcijski hiši Section Eight. Gaghanu pa Robert Baer ni prinesel le številnih zgodb, ki jih je doživel v svoji karieri, ampak ga je spoznal s številnimi ljudmi – od vladnih oseb, članov kraljevih družin iz z deželami, bogatih z nafto, do manjših posrednikov in poslovnežev, različnih prekupčevalcev in milijonarjev. Ob spoznavanju teh ljudi je prišel Gaghan do spoznanja, da je prav vsak od njih prepričan, da ima pravi pogled in razumevanje tega sveta. "Vsi so bili prepričani v pravilnost lastnega razmišljanja, ob tem pa so se vsa mnenja med seboj razlikovala in nikakor niso bila na isti valovni dolžini," je o svojih ugotovitvah še povedal režiser.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje