Na uvodni večer 75. Berlinala so častnega zlatega medveda za življenjsko delo izročili Tildi Swinton. Foto: EPA
Na uvodni večer 75. Berlinala so častnega zlatega medveda za življenjsko delo izročili Tildi Swinton. Foto: EPA

Igralka je letošnja dobitnica častnega zlatega medveda za življenjsko delo. Zahvalni govor ob prevzemu prestižne nagrade je izkoristila za politični nagovor, ki ni bil usmerjen samo proti predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, ampak tudi proti dvoličnosti zahodnega sveta zaradi dopuščanja vojnih zločinov v Gazi in drugje po svetu, čeprav nikogar ni zares poimensko omenila.

Na začetku je oskarjevka pohvalila festival kot "brezmejno kraljestvo brez politike izključevanja, preganjanja ali deportacije". Spregovorila je o "neodvisni državi filma, ki je prirojeno vključujoča, odporna proti poskusom okupacije, kolonizacije, prevzema, lastništva ali nepremičninskega prizadevanja na rivieri". Zadnje je beseda, ki jo je Trump uporabil pretekli teden, ko je napovedal, da bodo ZDA prevzele nadzor nad območjem Gaze, razdejanim zaradi vojne, prebivalce razselile v sosednje države, območje pa gospodarsko razvile ter palestinsko priobalno območje spremenile v "bližnjevzhodno riviero". Do izjav so bile kritične številne države, prav tako Združeni narodi, kjer so opozorili, da je vsaka prisilna preselitev ljudi po mednarodnem pravu strogo prepovedana.

Berlinale: Tilda Swinton se zavzela za boj proti represivnim vladam

V svojem govoru se je Swinton odločno zavzela tudi proti represivnim vladam. "Množični umori, ki jih izvaja država in omogoča mednarodna skupnost, danes aktivno terorizira več kot en del našega sveta. Obsojajo jih organi, ki so jih ljudje posebej ustanovili za nadzor tistega, kar je za človeško družbo nesprejemljivo. To so dejstva. Z njimi se je treba spoprijeti. Zaradi jasnosti to poimenujmo. Pod našim nadzorom se dogajajo nečloveške stvari. Tukaj sem, da jih brez oklevanja ali dvoma poimenujem ter ponudim svojo neomajno solidarnost z vsemi, ki prepoznajo nesprejemljivo udobje naših pohlepnih vlad, ki se prijateljsko vedejo do uničevalcev planeta in vojnih zločincev, ne glede na to, od kod prihajajo," je dejala.

64-letna Tilda Swinton je ena najbolj znanih igralk današnjega časa. Foto: EPA
64-letna Tilda Swinton je ena najbolj znanih igralk današnjega časa. Foto: EPA
Sorodna novica Začenja se Berlinale, letos z močno slovensko udeležbo in večjo zavezanostjo svobodi govora

Vedno briljantna Tilda Swinton
Tilda Swinton je ena najvidnejših igralk svoje generacije. Ustvarila je število nepozabnih in nagrajenih vlog. Nazadnje jo je bilo mogoče videti v filmu španskega režiserja Pedra Almodovarja Sosednja soba, ki je bil nagrajen na beneškem filmskem festivalu. Oskarja je prejela za stransko vlogo v trilerju Michael Clayton z letnico 2007. Med številnimi nagradami, ki jih je prejela, je tudi zlati lev za življenjsko delo mednarodnega filmskega festivala v Benetkah, in sicer leta 2020.

Še pred njenim govorom je nemški režiser in nominiranec za oskarja Edward Berger igralko označil za neustrašno borko. "Imate slog, duhovitost, globoko človečnost, modrost, resnico in poštenost. Najpomembnejše pa je, da ste vedno briljantni in zabavni."

Začel se je 75. filmski festival Berlinale