Naslov Batman v. Superman: Dawn of Justice je očitno že aluzija na Ligo pravičnih (Justice League),
Naslov Batman v. Superman: Dawn of Justice je očitno že aluzija na Ligo pravičnih (Justice League), "skupinski" film o superjunakih, bodoči DC Comicsov odgovor na Marvelove Maščevalce (Avengers); akcijo, v kateri se seveda pojavita tudi Superman in Batman, bo nekoč v prihodnosti prav tako režiral Zack Snyder. Foto: Twitter
Morda se komu zdijo samo preproste pravljice, a Stan Lee svoje stripe pogosto uporablja kot prostor za tematizacijo družbenih vprašanj; Možje X so na primer metafora za diskriminacijo. Foto: Reuters
Prizor iz trgovinice Akira Comics v Madridu, ki so jo lastniki spremenili v "Sikstinsko kapelo stripov", Stan Lee je v novi poslikavi seveda zasedel božjo vlogo. Foto: EPA
Marvelov filmski svet se širi: za leto 2017 je napovedan Black Panther, prva franšiza s temnopoltim protagonistom. Foto: Marvel Comics
Benedict Cumberbatch je menda v igri za vlogo Dr. Strangea, narcisoidnega nevrokirurga, ki si je v nesreči poškodoval roke. Priuči se čarovniških veščin in se v New Yorku naseli s svojim strežajem in čarovnikom. Foto: EPA
Z vsakim novim vpeljanim filmskim likom, katerega zgodba se vplete v že obstoječo rdečo nit drugih filmov, Feige potrdi svoj sloves enega najpronicljivejših in najsposobnejših producentov. Foto: EPA

Če seštejemo razkrite načrte studiev Disney, Fox, Marvel in Sony, je za naslednjih pet let napovedanih neverjetnih 30 filmov o superjunakih. Še prejšnji teden, ko je predsednik Marvela Kevin Feige na predstavitvi v Hollywoodu opisoval Marvelovo projekcijo franšiz za naslednjo petletko, je obljubil, da bo filmov še veliko več, "če bodo po 2019 še kakšna leta". Na svoj velikopotezni seznam so dodali nova prišleka, Black Pantherja in Stotnico Marvel - to bosta obenem prvi franšizi s temnopoltim junakom oziroma žensko v glavnih vlogah, vpeti pa bosta v t. i. "Marvelovo vesolje" (poseljujejo ga na primer Iron Man, Stotnik Amerika in Thor, če omenimo samo največje.)

Marvelova logika seveda ni kaka nedoumljiva kaprica. Odkar si jih je korporacija Disney leta 2008 priključila (kupili so jih za 4 milijarde dolarjev), so zgenerirali 7 milijard dolarjev dobička. Na razpolago imajo namreč skoraj neskončen repertoar likov in zgodb, ki so se razvijale v dolgih desetletjih izdajanja stripov. Z vsakim novim vpeljanim filmskim likom, katerega zgodba se vplete v že obstoječo rdečo nit drugih filmov, Feige potrdi svoj sloves enega najpronicljivejših in najsposobnejših vodij studiev, piše britanski The Guardian.

Prav Feige je bil na primer tisti, ki je na dan privlekel na pol pozabljenega Roberta Downeyja Jr. in njegovo kariero lastnoročno obudil od mrtvih. Za režijo Maščevalcev (The Avengers) je najel ljubljenca t. i. "piflarjev" Jossa Whedona in dobil tretji najdonosnejši film vseh časov. Zeleno luč je prižgal za franšizi Thor in Varuhi galaksije, in če bo v kratkem potrjeno, da bo novi Dr. Strange Benedict Cumberbatch, bo šla zahvala prav tako Feigeju, še piše Guardian.

Enako strategijo vpeljujejo tudi drugi: za studie, ki se spopadajo s padajočim obiskom, je žanr superjunakov zmagovalna formula non plus ultra. Studio Warner - ki ima odkupljene pravice za like stripov DC Comics - ima pred seboj še deset filmov, s težko pričakovanim Batman v Superman: Dawn of Justice naslednje leto na čelu; v naboru sta še Suicide Squad in Flash. V studiu Fox imajo Wolverina, pa franšizo Možje X in Fantastične štiri.

Marvelovi junaki bolj "človeški"
Vodji slavne newyorške prodajalne stripov Forbidden Planet Jeffu Ayresu se zdi popolnoma logično, da so filmi po Marvelovih stripih na vrhu te prehranjevalne verige: izvirajo namreč iz likov, ki imajo kompleksnejša notranja življenja in ozadja. "To so stvaritve umov Jacka Kirbyja, Steva Ditka in Stana Leeja - zato so tako dolgoživi. Marvelovi superjunaki prestanejo preizkus časa, ker temeljijo na resničnih človeških hibah. Če niso ravno poslani z neba, tako kot Thor, imajo eno nogo vedno zasidrano v resničnem življenju." Za junake iz arhivov DC Comics to ne velja vedno, trdi Ayres: "Težje se je identificirati z milijarderjem, ki se maskira v nekoga drugega, ali pa s Supermanom, ki sam sebi nalaga probleme, da bi bil videti bolj resničen."

Je sploh še mogoče biti na tekočem?
A če odštejemo tiste najbolj goreče fanatike, je očitno, da se na ljudi počasi poseda utrujenost od inflacije superjunakov. Neskončen seznam novih filmov na to temo, ki jih je treba videti, počasi postaja neobvladljiv seznam nalog, je pred kratkim zapisal filmski kritik Todd VanDerWerff. "Ujameš se v neskončne koncentrične kroge najav, nenehnega občutka, da so vsi vznemirjeni glede nečesa novega, celo filmi sami."

Dobro se je imenovati Nolan
Tako za režiserje kot za igralce je sodelovanje pri uspešni franšizi o superjunaku bližnjica po hollywoodski lestvi v kategorijo A. Christopher Nolan, ki ga vsi ljubitelji žanra častijo kot režiserja kultne trilogije Vitez teme, je za režijo drame Interstellar dobil 10 milijonov dolarjev (ali pa 10 odstotkov od zaslužka), kar je za režiserja ogromen honorar. Ker filme dokonča pred rokom in za manj denarja, kot je bilo dogovorjeno, ima Nolan v studiu Warner menda tako visok status, da mu ponudijo pisarno, pomočnike in nadomestilo za razne stroške, ne da bi ga pri tem kaka pogodba sploh obvezovala, da filme snema zanje.

Prihodnost so - dekleta
Prihodnost žanra je v grobih obrisih že začrtana. Pri Sonyju - po za zdaj še neuradnih - poročilih načrtujejo Glass Ceiling, franšizo s samimi superjunakinjami, ki je povezana s Spider-Manovim vesoljem (v ekipi bi se lahko znašle Black Cat, Silver Sable, Spider-Girl in Silk.) Pri Marvelu bodo dekleta nagovarjali s franšizo Stotnica Marvel (Captain Marvel, prihaja 2017), DC Comics pa na veliko platno peljejo Čudežno žensko (Wonder Woman).

Obeta se tudi rasna diferenciacija - Black Panther (drugo ime: T’Challa) se z nadčloveško močjo, hitrostjo, spretnostjo in čutom za vonj, ki mu jih je izročil Bog Panter, bori proti rasistični skupini Sons of the Serpent, ki pod pretvezo domoljubja zatira manjšine.

Benedict Cumberbatch je menda v igri za vlogo Dr. Strangea, narcisoidnega nevrokirurga, ki si je v nesreči poškodoval roke. Priuči se čarovniških veščin in se v New Yorku naseli s svojim strežajem in čarovnikom.

Ne bo še konec
Pod črto: prevlade filmov o superjunakih ne bo kar tako konec, še posebej če "bodo ohranili visoko raven kakovosti", napoveduje Ayres. Bloombergov novinar je nedavno med obiskom Feigejeve pisarne na steni opazil razpredelnico z načrtovanimi filmi. "Tako je, kot da bi gledal skozi teleskop Hubble," je pripomnil. "Kaj se dogaja tam zadaj? Skoraj lahko vidim ... Nedavno so natisnili koledar, ki je bil vse do leta 2028."