Izvršna direktorica festivala Mariette Rissenbeek in umetniški direktor Carlo Chatrian sta po letošnji izdaji festivala ocenila finančno strukturo festivala, v torek pa sta predstavila spremembe, ki jih bodo uvedli prihodnje leto.
"Kulturne ustanove in festivali so, tako kot mnoga druga družbena področja, ob enakih proračunih prizadeti zaradi znatnega povišanja stroškov," je sporočil vodstveni par.
Skupno število filmov se bo na Berlinu zmanjšalo skoraj za tretjino. Na 74. Berlinalu, ki bo od 15. do 25. februarja prihodnje leto, bo tako na ogled okoli 200 filmov. Letos jih je bilo 287. Z izjemo tekmovalne sekcije bo prihodnje leto filmov manj v vseh preostalih sekcijah. Za primerjavo: tako beneški kot canski filmski festival sta po številu predvajanih filmov precej za berlinskim, ki je največji na svetu.
Črtali so tudi sekciji Perspektive nemškega kina, v kateri so predstavljali perspektivne nemške režiserje, ter Berlinale serije.
Berlinale se že dlje časa financira približno v enakomernih deležih od prodaje vstopnic, sponzorskih sredstev in sredstev, ki jih nameni nemška vlada. Glede sponzorskih sredstev je nazadnje prišlo do rezov.
Med najpomembnejšimi filmskimi festivali, kot sta Cannes ali Benetke, je Berlinale filmski festival z največjim občinstvom. Letos so tako prodali približno 320.000 vstopnic, kar je skoraj enako kot pred pandemijo covida-19, leta 2020 so prodali 330.000 vstopnic.
Nemška vlada je nazadnje prispevala 10,7 milijona evrov rednih sredstev ter letos še dodatnih 2,2 milijona evrov zaradi pandemije. Za prihodnje leto je po navedbah nemške ministrice za kulturo Claudie Roth za Berlinale za zdaj predvidenih 11,1 milijona evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje