natečajih za novo stavbo Gospodarske zbornice Slovenije in osrednji del Narodne galerije.
Kot piše v sporočilu za javnost, biro "od tedaj ustvarja kakovostno in zapomnljivo arhitekturo z velikim vplivom tako na sodobnike kot tudi na generacije mlajših arhitektov in s tem sooblikuje slovensko kulturno dediščino".
Med drugimi prepoznavnimi projekti biroja Sadar + Vuga so poleg že omenjenih razstavni salon podjetja Arcadia Lightwear (Ljubljana, 2000), ljubljanska stanovanjska kompleksa Kondominij Trnovski pristan (2004) in Gradaška (2007) ter Center za nadzor zračnega prometa (Brnik, 2013). Biro je bil poleg tudi pri načrtih za na koncu neizvedeni projekt Mariborskega kulturnega središča (MAKS) in z drugimi deležniki sodeloval pri realizaciji Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij (Vitanje, 2012).
Prek povezovanja s tujimi biroji in sodelovanjem na mednarodnih natečajih je biro iskal tudi večja naročila v tujini. Sèm med drugim spada realizacija večje urbanistične poteze novega šolskega kampusa v Gentu, prejel pa je tudi prvo nagrado za gradnjo novega Ustavnega sodišča in sodniške šole v Tirani (skupaj s PRG*BR).
Leta 2006 so Sadar Vuga arhitekti s projektom Formula nova Ljubljana predstavljali Slovenijo na Beneškem arhitekturnem bienalu. Arhitekta Sadar in Vuga sicer opravljata tudi profesorski funkciji ter predavata na konferencah in simpozijih. O arhitekturi Sadar + Vuga so bile izdane tudi štiri monografije.
Štiri pomembnejše "petletke"
V Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma bodo drevi premierno prikazali dokumentarni film Sadar + Vuga XX, ki ga je o slovenskih arhitektih Juriju Sadarju in Boštjanu Vugi in njunem biroju režiral Damjan Kozole. Film gledalce vodi skozi štiri ključna obdobja delovanja arhitekturnega biroja, ustanovljenega leta 1996.
Na vprašanje, kako je prišlo do sodelovanja s Kozoletom in nastanka dokumentarca, so iz biroja odgovorili, da so se pogovori o nastanku filma z režiserjem začeli lani, ko so zaznamovali 20. obletnico obstoja.
"Osnovna režiserjeva misel je bila, da je v Sloveniji premalo dialoga o sodobni arhitekturi. Sadar + Vuga, eden vidnejših in vplivnejših arhitekturnih birojev pri nas s široko domačo in tujo produkcijo je bil za režiserja zanimivo izhodišče za poglobljen 'film-esej', ki je z leti dozorel s snemanjem intervjujev z ustanoviteljema biroja, domačimi in tujimi arhitekturnimi kritiki, kolegi arhitekti, kuratorji in mestnimi odločevalci; z obiskom večjih realizacij ter s pregledom obširnega arhiva biroja," so pojasnili.
Film Sadar + Vuga XX je strukturiran okoli štirih pomembnejših obdobij, "petletk", v katerih je biro deloval: "Okoli entuziastične tranzicijske dobe, številnih realizacij v obdobju gospodarske rasti, poznejše ekonomske krize, ki se najbolj kaže v projektu Stožice in ponovne vzpostavitve biroja preko iskanja novih priložnosti."
Film je nastal v produkciji Vertiga brez zunanjih sofinancerjev. Sprva bo distribuiran na festivalih arhitekturnih filmov, na slovenskih in tujih festivalih arhitekture ter v strokovnih institucijah po svetu. Potekajo tudi pogovori, da bi ga prikazala TV Slovenija. Nato bo prosto distribuiran preko spleta, saj si v biroju želijo, da doseže široko občinstvo.
Sadar+Vuga XX_Trailer from Vertigo Ljubljana on Vimeo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje