Haneke med zahvalnim govorom po prejemu nagrade. Foto: Reuters
Haneke med zahvalnim govorom po prejemu nagrade. Foto: Reuters
Julia Jentsch
Julio Jentsch je tudi občinstvo izbralo za najboljšo igralko. Foto: EPA
Maurice Jarre
Maurice Jarre je bil nagrajen za svoj prispevek k svetovni kinematografiji. Foto: EPA
Connery ob prejemu nagrade.
Škotu, ki je najbolj znan po svojih vlogah tajnega agenta Jamesa Bonda, so se poklonili v Berlinu. Foto: Reuters

Evropska filmska akademija je za najboljši evropski film izbrala triler Michaela Hanekeja Skrito, ki je bil predvajan tudi na Liffu.
Poleg režiserja filma Skrito, Avstrijca Michaela Hanekeja, je med sodelujočimi pri tem filmu nagrado prejel tudi glavni igralec, Francoz Daniel Auteuil. Ob nagradah za najboljšega režiserja in igralca, pa je film na 18. podelitvi evropskih filmskih nagrad slavil še v dveh kategorijah – za najboljšo montažo in nagrado kritikov. Francoska-avstrijska-nemška-italijanska koprodukcija, ki je tako v konkurenci za najboljši film med drugim premagala tudi letošnjega canskega nagrajenca Otrok bratov Jean-Pierra in Luca Dardenna, pripoveduje zgodbo o bolečini, ki jo prinese soočanje s preteklostjo. Michael Haneke, ki je bil za najboljšega režiserja nagrajen že na filmskem festivalu v Cannesu, je povedal, da se mu zdi kot bi doživljal "deja vu".



Med nagrajenci tudi Clooney

Najboljšo žensko vlogo je upodobila Nemka Julia Jentsch (v filmu Sopihie Scholl), nagrada za najboljši scenarij pa je šla v roke Hanyju Abu Asadu (Nizozemska/Palestina) in Beru Beyerju (Nemčija) za zgodbo filma Paradise Now (Paradiž zdaj). Nagrado za najboljšo kamero so podelili Franzu Lustigu za film Don't Come Knocking (Ne pridi trkat) režiserja Wima Wendersa, Accused (Obtoženi) Jakoba Thuesena z Danske pa je prejel Fassbinderjevo nagrado za evropsko filmsko odkritje. Za svoj prispevek k svetovni kinematografiji je bil nagrajen tudi francoski filmski skladatelj Maurice Jarre.

Najboljši neevropski film je postal Good Night, and Good Luck, ki ga je režiral hollywoodski igralec in režiser George Clooney, pomagal pa je tudi pri scenariju za film in odigral manjšo vlogo.

Kakšna je bila konkurenca?
Sicer so se poleg nagrajenca za naslov najboljšega filma potegovali še Broedre (Bratje) režiserke Susanne Bier (koprodukcija Danske, Velike Britanije, Švedske in Norveške), nemški film Don't Come Knocking (Ne pridi mi trkat) Wima Wendersa, britanski film My Summer of Love (Moje poletje ljubezni) Pawela Pawlikowskega in nemški izdelek Sophie Scholl - die letzten tage (Sophie Scholl - zadnji dnevi) režiserja Marca Rothemunda.

Sean Connery za življenjsko delo
Častno nagrado za življenjsko delo je šla letos v roke škotskega igralca Seana Conneryja, ki je svojo ljubezen do igralstva zapisal v več kot 70 filmih, zagotovo pa je eden najbolj znanih junakov, ki jih je upodobil, britanski tajni agent James Bond. Igral ga je med letoma 1962 in 1971, kot tajni agent 007 pa se je nato preizkusil še leta 1983, ko so ponovno posneli film Never Say Never Again.

Na velikih platnih se je prvič pojavil leta 1954, ko je nastopil v komediji Pomladanske lilije, v kateri je v glavni vlogi nastopil Errol Flynn. V svoji karieri je sodeloval s številnimi znanimi režiserji, med katerimi so Alfred Hitchcock, Sir Richard Attenborough and Steven Spielberg.