Pred tremi leti, ko je Glažarjeva prejela priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije za življenjsko delo, so v utemeljitvi nagrade izpostavili, da je na odrskih deskah v več kot štirih desetletjih, odkar se je leta 1968 ustalila v Novi Gorici, ustvarila več kot 120 vlog, več kot 20 opaznih likov v slovenskih filmih in še enkrat toliko v televizijskih igrah. Dokumentarni portret igralke bo na sporedu v nedeljo, 15. julija, ob 17.20 na 1. programu TV Slovenija.
Domačemu gledališču zvesta več kot 40 let
Igralka Teja (Mateja) Glažar se je rodila 30. januarja 1942 v Varaždinu. Leta 1962 se je vpisala na dramsko igro in umetniško besedo na AGRFT v Ljubljani ter študij zaključila z vlogo Gwendolen v uprizoritvi Kako važno je biti resen v letniku profesorja Mileta Koruna leta 1966. Dve leti je nastopala v ljubljanski Drami in MGL-u, nato pa se zaposlila v PDG-ju Nova Gorica (danes SNG Nova Gorica) in ostala temu gledališču zvesta do danes.
Tako v ljubljanskih gledališčih kakor tudi v PDG-ju se je najprej soočila z mladimi radoživimi naivkami, vendar je takoj opozorila nase prav s to posebnostjo, da je izvrstno povezovala besedno in situacijsko komiko brez pridiha sladkobnosti. Še celo njena Nora, za katero je prejela nagrado sklada Staneta Severja je bila nekoliko naivna, a pravzaprav prisrčna, svojevrstna.
Poleg gledališča tudi v filmih in na TV-ju
Posebno pozornost je vzbudila z vlogami Dorine v Molierovem Tartuffu v režiji Janeza Povšeta, Lucille v Anouilhovi komediji Skušnja ali kaznovana ljubezen režiserja Dušana Mlakarja in predvsem z naslovno vlogo v že omenjeni Ibsenovi Nori v režiji Dušana Mlakarja. V več kot štiridesetih letih je v svojem "domačem" gledališču nanizala več kot 120 vlog in kmalu prešla od naivnih do jeznih, razboritih žena, do ženskih likov z bogatim in detajlirano prefinjenim psihološkim življenjem.
Slovenskim ljubiteljem sedme umetnosti in TV-ja pa se je priljubila z vlogami v filmih: Zadnja postaja režiserja Jožeta Babiča, Krč, Dih, Odpadnik, Decembrski dež in Pripovedke iz medenega cvetličnjaka Boža Šprajca, Doktor Vojka Duletiča, Radio.doc Mirana Zupaniča ter Kajmak in marmelada Branka Djurića.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje