Med njimi sta tudi novinca iz srednje Azije, nekdanji sovjetski republiki Azerbajdžan in Kirgizija.
Fellini je bil prvi ... in drugi
Oskarja za tujejezični film so prvič podelili leta 1956. Dobil ga je italijanski film La Strada, ki ga je režiral Federico Fellini, v glavnih vlogah pa sta nastopila Fellinijeva žena Giulietta Masina in Anthony Quinn. Fellini je ponovno slavil že naslednje leto, takrat s filmom Le Notti di Cabiria. Pred letom 1956 so od leta 1947 do 1949 podeljevali "posebno nagrado", od leta 1950 do leta 1955 pa "častno nagrado". Že sama nominacija za tujejezičnega oskarja filmskim ustvarjalcem pomeni ogromno, velika čast pa je tudi biti izbran v svoji državi.
Francija, Italija in Španija na vrhu
Na lestvici nominacij za kipec, "ki ne govori angleško", vodi Francija, ki je zbrala 34 nominacij, druga je Italija s 27 nominacijami, tretja pa Španija z 19. Francozi so nazadnje slavili leta 1992 s filmom Indokina v režiji Régisa Wargniera, Italijani so kipec zadnjič odnesli leta 1998, ko jim ga je s filmom Življenje je lepo priboril Roberto Benigni, Španci pa leta 2005, ko je ameriško filmsko akademijo prepričal film Morje znotraj Alejandra Amenábarja.
Slovenija na vrhu kot koproducentka
Marca letos je tujejezični oskar odpotoval v Južno Afriko. Dobil ga je film Tsotsi, ki opisuje šest dni v predmestjih Johannesburga, posneli pa so ga po literarni predlogi pisatelja in dramatika Athola Fugarda. Slovenci smo lani v ogenj poslali film Janeza Burgerja Ruševine, kipcu pa smo se najbolj približali leta 2002, ko ga je v kategoriji tujejezičnih filmov dobila koprodukcija Nikogaršnja zemlja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje