Film Lady of Heaven je namreč življenjska zgodba Fatime, hčere preroka Mohameda.
Vrhovni svet ulemov je ocenil, da je film "v nebo vpijoča potvorba vsem znanih dejstev" islama. Že v Veliki Britaniji so bili proti filmu protesti, javno pa so ga obsodili v Egiptu, Pakistanu, Iranu in Iraku.
Svet je filmsko ekipo obtožil "zavržne pristranskosti" in pa "iskanja slave in senzacionalizma" ter napovedal, da bodo "razžalili čustva muslimanov in trčili ob občutljive verske teme," kot so poročali maroški državni mediji.
Film je bil tarča tudi zaradi upodobitve preroka Mohameda, kar je v islamu sicer prepovedano.
Sporna upodobitev sunitskih muslimanov
Tarča kritik je predvsem to, kako je scenarist, sicer tudi šiitski klerik Yasser Al-Habib, upodobil prominentne in čaščene osebnosti zgodnjega sunitskega islama: impliciral naj bi, da je mogoče vleči vzporednice med njihovimi dejanji in poznejšimi dejanji IS-ja v Iraku. Film je režiral Eli King.
Producent filma Malik Shlibak je na družbenih omrežjih ostro napadel vse, ki pozivajo k prepovedi filma, češ da ni to nič drugega kot diskriminacija. Če ljudem film ni všeč, naj ga ne gledajo, nimajo pa ga pravice cenzurirati, je njegovo sporočilo. Obenem poudarja, da se ne zavzemajo vsi muslimani za umik filma.
Umaknjen tudi iz britanskih dvoran
Zaradi protestov pred nekaterimi britanskimi kinodvoranami se je predvajanju filma Nebeška Gospa odpovedala tudi britanska veriga Cineworld, češ da morajo "zagotoviti varnost" svojih strank in osebja. To je nato zanetilo jezo pri skupini muslimanov, ki so si film nameravali ogledati.
BBC-jev urednik uredništva za verske vsebine Aleem Maqbool ob tem ocenjuje, da je majhna skupina posameznikov uspela uveljaviti svojo voljo, kar je samo korak v smeri normalizacije cenzure na podlagi blasfemije. "Tega v Veliki Britaniji ne bi smeli tolerirati ... Tukaj ne gre samo za film. Danes je Nebeška Gospa, že jutri pa bo nekaj, kar vam je bolj pri srcu."
Cineworldovo odločitev so tudi mnogi drugi obsodili kot hud udarec za svobodo govora. "V tej državi nimamo zakonov o bogokletstvu, zato je to zelo nevaren precedens," je za TalkTV komentiral zdravstveni minister Sajid Javid. "Kar pa imamo tukaj, je svoboda govora in umetniškega izražanja."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje