Simpsonovi, ki jih ‒ tako kot serijo Family Guy ‒ predvaja televizijska mreža Fox, so bili vrsto let tarča ostrih kritik, ker je lik indijskega prodajalca v lokalni špeceriji, Apuja, igral Hank Azaria, ki sam ni indijskega rodu. Azaria je na začetku letošnjega leta oznanil, da vloge v prihodnje ne bo več igral.
Že leta 2017 je problematiko nazorno pojasnil dokumentarec The Problem with Apu komika Harija Kondaboluja. Osrednja težava ni v indijskem naglasu, ampak v stereotipnem pretiravanju: neresnično in pretirano prikazovanje ljudi različnih etničnih pripadnosti spodbuja nadlegovanje pripadnikov teh skupin in nestrpno ravnanje z njimi. Kondabolu je to izkusil na lastni koži: "Otroci so me na igrišču vedno ogovarjali z naglasom in ponavljali: 'Hvala, pridite še kdaj.'" ("Thank you, come again!" je bila ena od Apujevih tipičnih fraz.)
Dokumentarec je pretresel tudi samega Hanka Azario: "Film sem videl in zdi se mi pomembno, da o tem govorimo. Zelo me je prizadela misel, da je bil kdor koli marginaliziran zaradi moje upodobitve lika, posebno v ameriški družbi po dogodkih 11. septembra." Azaria je v seriji, ki je pravkar zaključila svojo 31. sezono, doslej upodabljal tudi druge like, med njimi temnopoltega policista Louja in mehiškega Američana Bumblebee Mana.
Pri Foxu za zdaj uradno še niso potrdili, ali bo lik Apuja ostal v seriji ali pa ga bodo dokončno ukinili.
V Simpsonovih je še cela vrsta temnopoltih likov, ki so jim do zdaj glasove posojali belci; med njimi sta najbolj znana Homerjev sodelavec Carl Carlson (spet Hank Azaria) družinski zdravnik dr. Hibbert (Harry Shearer). Tudi njuna usoda v 32. sezoni še ni znana.
Sistemski rasizem v Hollywoodu
Zabavna industrija je v zadnjih letih pod vse večjim pritiskom, ker nebelskim ustvarjalcem ponuja bistveno manj priložnosti za delo in preboj kot belskim. Petkova odločitev producentov Simpsonovih je tako ena od razvejanih posledic protestov, ki so v ZDA izbruhnili, potem ko je policija pred mesecem dni umorila temnopoltega Američana Georgea Floyda.
Igralec Mike Henry je prav tako v petek tvitnil, da ne bo več posojal glasu liku temnopoltega Clevelanda Browna, ki se v seriji Family Guy redno pojavlja že vse od pilotne epizode leta 1999. "V čast mi je bilo zadnjih 20 let igrati Clevelanda v Family Guyu. Tipa imam neznansko rad, a vloge nebelskih likov bi morali igrati ljudje njihovih etničnih skupnosti. Zato vloge ne bom več igral." V Family Guyu so tudi drugi liki nebelcev, ki jih igrajo belci: Alex Borstein denimo posoja glas japonsko-ameriški televizijski poročevalki Tricii Takanawa.
Na začetku tega tedna sta tudi igralki Jenny Slate in Kristen Bell, ki igrata nebelski junakinji v animiranih serijah, objavili, da tega v prihodnje ne bosta delali. Jenny Slate je bila glas junakinje Missy v Netflixovi seriji Big Mouth. V svoji izjavi za javnost je poudarila, da je s tem "sodelovala pri izbrisu temnopoltih ljudi". Avtorji serije so njeno odločitev javno podprli in najavili, da bo lik obstajal še naprej, le glas mu bo posojala druga igralka. "Naredili smo napako, bili smo slepi za lastno privilegiranost in trudimo se, da bomo v prihodnje boljši."
Kristen Bell je za platformo Apple+ igrala Molly v seriji Central Park. V svoji izjavi za javnost je priznala, da "postavljanje belca v vlogo nekoga, ki je mešanega etničnega rodu, spodkopava specifičnost izkušnje vseh Američanov mešanega porekla".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje