Režiser, ki se je z dramo o poboju izraelskih športnikov na olimpijskih igrah leta 1972 drugič podal v raziskovanje političnih skrivnosti - prvič se je ukvarjal s političnimi vprašanji v filmu Schindlerjev seznam -, je namreč sporočil, da pred premiero ne želi izdati ničesar. To bi namreč lahko vplivalo na to, kako bodo gledalci sprejeli film.
Testna skupina pred premieroZaradi obravnavanja razvpitega terorističnega dejanja si bodo še pred premiero film ogledali predstavniki judovskih in muslimanskih skupin, strokovnjaki za zunanjo politiko in nekateri diplomati. Pa tudi ta skupinica ne bo prva "vrgla pogleda" na enega najbolj težko pričakovanih filmov leta 2005, ki naj bi bil tudi resen kandidat za osvojitev več oskarjev (tudi Spielbergu naj bi prinesel drugi zlati kipec). Film si je namreč že ogledala trojica, ki ji gre največ zaslug za njegov nastanek. To so Steven Spielberg, producentka Kathleen Kennedy ter dramatik in dobitnik Pulitzerjeve nagrade Tony Kushner; Kushner je pri filmu München sodeloval kot soavtor scenarija.
Film prinaša tudi nekaj verjetnih kandidatov za oskarja za igro, saj je Stevenu Spielbergu spet uspelo zbrati dobro igralsko ekipo. Vodjo skupine za "odstranjevanje" Palestincev je odigral Eric Bana, v filmu pa nastopata tudi Geoffrey Rush in novopečeni James Bond - Daniel Craig.
Sporočilo za sedanjost in prihodnost
S svojim novim projektom Spielberg ni želel le osvetliti dogajanja, ki je vrglo temno senco na poletne olimpijske igre leta 1972. Režiser je poudaril tudi "uporabnost" sporočila zgodbe za sedanji čas. Zgodba o maščevanju Izraelcev po poboju njihovih športnikov naj bi namreč gledalce spodbudila k razmišljanju o maščevalnih prijemih, ki so postali osrednja značilnost zunanje politike administracije ZDA v času predsednikovanja Georgea Busha.
Spielberg je tako izjavil: "Izkušnja neizprosne odločenosti teh mož, da do konca pripeljejo svojo strašno misijo, je hitro sprožila dvome o upravičenosti njihovih dejanj. Mislim, da nas lahko ti dogodki naučijo nekaj o tragični situaciji, v kateri smo se znašli danes." Spielbergove besede so seveda namigovale na maščevalne ukrepe Izraelcev, ki so tragedijo v Münchnu maščevali s streljanjem vseh domnevnih osumljencev za sodelovanje pri načrtovanju in izvedbi poboja športnikov, z nastavljanjem min in celo z uboji v tujini. tako so Izraelci leta 1973 na Norveškem ubili maroškega imigranta, ki so ga "po nesreči" zamenjali za vodjo skupine Črni september.
Nepopolna ekipa svetovalcev?
Že pred javnim predvajanjem Spielbergovega novega filma so se na filmski portret dogodka, ki je zaznamoval sedemdeseta, z ogorčenjem odzvali tisti, ki so sodelovali v povračilnih ukrepih. Mohamad Daud, načrtovalec maščevalne akcije, in veterani Mosada so ogorčeni, ker se Spielberg o delovanju Mosada ni posvetoval s člani te zloglasne vohunske organizacije. Še bolj jih je razkačilo to, da je Spielberg upošteval nasvete nekdanjega poslanika Združenih držav na Bližnjem vzhodu Dennisa Rossa in nekdanjega tiskovnega predstavnika Bele hiše Mika McCurryja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje