Dokumentarec Wings of Defeat pokaže, da so bili tudi kamikaze ljudje s čustvi, in ne le posuroveli vojaški stroji. Foto: Reuters
Dokumentarec Wings of Defeat pokaže, da so bili tudi kamikaze ljudje s čustvi, in ne le posuroveli vojaški stroji. Foto: Reuters
Vsi kamikaze niso mogli opraviti svoje naloge. Želja po življenju je bila močnejša od želje po častnem služenju svojemu narodu.

Režiserka Risa Morimoto in scenaristka Linda Hoaglund razkrivata, da nikakor niso bili vsi japonski vojaški piloti med drugo svetovno vojno pripravljeni umreti 'najbolj častne med častnimi' smrtmi; vsi niso bili voljni postati kamikaze. Morimotova se je za obravnavo te tudi v sodobni Japonski še vedno kočljive teme odločila, ko je ugotovila, da je bil med kamikazami tudi njen stric. Srečala se je še z več ostarelimi borci, ki so ji zaupali, da so imeli glede ukaza, poleteti v smrt, mešane občutke.

Številni so hoteli živeti
Japonski vojni veterani si dolgo niso upali iskreno spregovoriti o svoji vojaški službi pri skrajno nacionalističnem japonskem cesarju Hirohitu, ki je bil slepo zaverovan v zmago Japoncev, ki so verjeli, da so božji narod. Nekadnji kamikaza Kazuo Nakajima pa je japonsko-ameriški režiserki povedal: "Hotel sem živeti. Nisem hotel umreti." Tako kot on se je še na desetine kamikaz vrnilo domov; bili so sramota za deželo, več desetletij po koncu vojne pa se lahko pohvalijo, da so bili ravno oni tisti, ki jim je uspelo ohraniti vsaj nekaj razuma in človeškega dostojanstva.

Laži o norcih na nasprotni strani ognjene črte
Film Wings of Defeat razkriva tudi propagandno taktiko japonskega generalnega štaba. Ta je svoje vojake k usodnim dejanjem skušal prignati z lažmi. Številni nekdanji piloti tako poročajo, da so jim nadrejeni zagotavljali, da gre v tej vojni za pobijanje norcev, ki pravzaprav niti niso pravi ljudje. Resnica je seveda, da so se k takšnim prevaram ali pa malo milejšim v vseh vojnah zatekale prav vse vojaške oblasti, ko je vojaška morala in volja do bojevanja začela pešati.

Dokumentarec Wings of Defeat je le eden izmed filmov, ki prihajajo na spored letos in ki kažejo Japoncem neljubo resnico o delovanju njihovih prednikov v drugi svetovni vojni. Japonsko čast je zagotovo najbolj prizadel film Nanking o pokolu v Nankingu, ki razkriva strahotne vojne zločine, ki so jih Japonci nad kitajskim prebivalstvom zagrešili leta 1937.