Festival, katerega zgodovina datira v leto 1972, med drugim vključuje koprodukcijski trg CineMart, pobude za razvoj talentov, kot je Rotterdamski laboratorij za nastajajoče mednarodne producente, ter finančno podporo za filmske ustvarjalce prek sklada Huberta Balsa.
Tigri so kot Liffovi vodomci – namenjeni prvencem
Na sprva netekmovalnem festivalu so leta 1995 uvedli nagrade tiger, ki jih podeljujejo mladim filmarjem za njihov prvenec ali drugi celovečerec. Nagrada je vredna 40.000 evrov, ob tem pa podelijo še dve nagradi žirije. Letos se bo zanje potegovalo 16 filmov, od Islandije, Švedske, Ukrajine, Španije, Maroka do Kameruna, Albanije in ZDA.
Skupaj bodo v Rotterdamu prikazali približno 400 celovečernih, srednjemetražnih in kratkih filmov. Med gosti pričakujejo imena, kot so Darren Aronofsky, Geraldine Chaplin in Ulrich Seidl. (Seidl bo namreč prvič predstavil film Wicked Games Rimini Sparta, ki je dolg tri ure in pol, doslej pa so ga festivali predvajali v obliki dveh samostojnih filmov, Rimini in Sparta.)
Festival bo nocoj odprl film Munch, v katerem se je neodvisni norveški avtor Henrik Martin Dahlsbakken poglobil v življenje umetnika Edvarda Muncha in po podatkih uradne spletne strani ustvaril "veliko več kot običajni biografski film". Avtorja slavnega Krika je prikazal z različnimi igralci, ki so upodobili mnogotere Munchove plati: "namernega avtsajderja, seksualnega pustolovca, svobodomisleca, genija in drugo".
Kozoletov film Pero, ki bo v Rotterdamu doživel svetovno premiero, so organizatorji festivala označili za dokumentarni hibrid. Režiser ga je posvetil preminulemu igralcu Petru Musevskemu, s katerim je sodeloval od filma Rezervni deli iz leta 2003 dalje.
Film je poklon življenju, karieri in strahovom Musevskega. Sestavljen je iz petih delov, vsak je v drugem žanru in vsak na svoj način govori o igralcu, ki je zaigral v številnih mednarodno uspešnih filmih, poleg Kozoletovih Delo osvobaja in Slovenka tudi v Kruhu in mleku Jana Cvitkoviča in Uglaševanju Igorja Šterka.
Pri filmu "Peru" bi moral Musevski sodelovati
Kozole in Musevski sta film začela pripravljati konec leta 2019, da bi v njem spregovorila o igralcu in njegovih demonih. Na začetku pandemije covida-19 je nato Musevski naredil samomor.
"Nisva posnela niti kadra. Najprej sem se odločil, da tega filma ne bo. Vendar sem čutil potrebo, da ga vseeno posnamem. Da se z njim poslovim od Perota. Med nastajanjem sem spoznaval, da to ni samo film o Perotu, ampak tudi film o meni in o nas in da ni odšel samo dober prijatelj, ampak da izginjata tudi družba in svet, v katera smo verjeli," je dejal Kozole, ki je na nizozemskem festivalu doslej sodeloval z dvema filmoma – Za vedno in Slovenko. Njegov novi film bodo prikazali v uradni selekciji v okviru programa Cinema Regained.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje