Poleg prestolnice bodo nekateri filmi na ogled tudi na Ptuju, v Idriji, Kopru, Mariboru in Trstu. Festival, ki bo trajal do 16. decembra, bo drevi v Kinodvoru v Ljubljani odprla predsednica države Nataša Pirc Musar.
Po slavnostnem nagovoru bo prvi na ogled slovenski kratkometražec Vmes Petre Hrovatin, letošnje prejemnice rožnatega zmaja za kratki film. Prvi festivalski dan bo sklenil grški celovečerec Poletje s Karmen, ki ga podpisuje Zaharias Mavroidis. Sicer filmi jubilejne izvedbe festivala prihajajo iz 35 svetovnih kinematografij, v fokusu pa bo italijanski film.
Obletnice so običajno čas za refleksijo preteklosti in načrtovanje prihodnosti. In čeprav ni vse rožnato, bo tokratna obletnica festivala čas praznovanja. Slovensko organizirano gibanje za pravice LGBT+ oseb je eno od najstarejših v Evropi. Začelo se je že v socialistični Jugoslaviji, v času brbotajočega zanosa subkulturnih in novih družbenih gibanj, ki so stare družbenokulturne parametre razgrajevala na politično potentne in kreativne načine, so ob jubilejni izvedbi festivala zapisali v društvu Škuc.
Predstavnica festivala Suzana Tratnik je posebej omenila afriški dokumentarec Ustroj strahu, ki govori o nasilju nad pripadniki skupnosti LGBT+ v Kamerunu, in filipinski celovečerni animirani film Izgubljeni, francoski Ko pride smrt, naj bo vesela, južnokorejsko komedijo XX+XY in Brezsramne, ki se dogajajo v Indiji. Na ogled bodo tudi Gondola, gruzijsko-nemška lezbična utopija brez dialogov, dokumentarec Baldiga – aktivirano srce o nemškem fotografu Jürgenu Baldigi in češki dokumentarec o fotografinji Libuše Jarcovjakovi z naslovom Nisem še vse, kar želim biti.
Tudi letos bodo projekcije nekaterih filmov pospremili pogovori z njihovimi ustvarjalci. Med njimi sta grška Lezbija s pogovorom z režiserko Dzeli Hadzidimitriu ter Topli film s pogovorom z režiserjem in scenaristom Nebojšo Jovanovićem. V goste med drugim prihajata albansko-grška dragumetnica Aurora Paola Morado in v Romuniji rojeni italijanski režiser Marius Gabriel Stancu, ki bo vodil brezplačno filmsko delavnico.
V okviru festivala bosta iz Slovenije na ogled še kratkometražec Razcepljene konice Hannah Koselj Marušič in Buča na vroči strehi sveta, ki prinaša portret Tomaža Šalamuna in odkrito govori o njegovi biseksualnosti. Dokumentarec je Nejcu Sajetu in Jeffreyju Youngu prinesel vesno za posebne dosežke na Festivalu slovenskega filma Portorož.
Dobitnika rožnatega zmaja za najboljši igrani film bo izbrala tričlanska mednarodna žirija, ki jo letos sestavljajo programska selektorica nemškega lezbičnega festivala Freiburg Barbara Timm, član žirije beneškega festivala za kvir zlatega leva Jani Kuštrin iz Slovenije in italijanski mednarodni producent Cosimo Santoro.
Med filmi, ki bodo na ogled v Slovenski kinoteki, bo najboljšega po svoji oceni izbralo tudi občinstvo. Nagrade bodo podelili zadnji festivalski dan, in sicer pred zadnjo projekcijo jubilejnega festivala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje