Na 58. filmskem festivalu v San Sebastianu so v soboto zvečer z glavno nagrado, zlato školjko, nagradili film Neds škotskega igralca in režiserja Petra Mullana. Z nazivom najboljšega režiserja so okitili francosko-čilskega režiserja Raoula Ruiza.
Mullanov film Neds, ki je žirijo pod okriljem srbskega filmskega režiserja Gorana Paskaljevića najbolj prepričal, je zgodba o odraščanju v neizprosnem okolju Glasgowa 70. let prejšnjega stoletja (Neds je okrajšava za "non-educated delinquents", neizobražene prestopnike). Mullan je sicer širši javnosti za zdaj še bolj znan kot režiser filma Sestre Magdalenke, ki mu je pred sedmimi leti prinesel nagrado beneškega filmskega festivala (in ostre obsodbe Vatikana: film je namreč tematiziral zlorabo deklet v šestdesetih letih v katoliških šolah na Irskem).
V filmu Neds je Irsko zamenjala Škotska, leto 1964 pa leto 1972 - še vedno pa gre za pripoved o prezgodnjem odraščanju najstnikov, ki so pričakovali (in si zaslužili) boljšo usodo. Tokrat spremljamo počasen zdrs naivnega, idealističnega "pridnega fanta" Johna v vlogo le še enega izmed številnih mladoletnih prestopnikov. Izvrstna vloga je v San Sebastianu srebrno školjko, nagrado za najboljšega moškega igralca, "priskrbela" mlademu Connorju McCarronu.
Tokrat nespregledani Katalonci
Med ženskimi glavnimi vlogami je najbolj izstopala Španka Nora Navas, in sicer v filmu katalonskega režiserja Pa negre (Črni kruh).
Srebrna školjka, nagrada za najboljšega režiserja, je šla v roke režiserju Ruizu za več kot štiri ure dolgi film Misterios de Lisboa, ki je nastal po knjižni predlogi Camila Castela Branca, portugalskega pisatelja iz 19. stoletja. Ruiz je leta 1997 za svoj celotni opus dobil zlatega medveda na berlinskem filmskem festivalu.
Posebno nagrado žirije je prejel španski film Elisa K katalonskih avtorjev Judith Colell in Jordija Cadene. Za nagrade se je sicer v San Sebastianu potegovalo 15 filmov.
Posebno nagrado mesta San Sebastian, poimenovano donostia, ki jo od leta 1986 podeljujejo vidnejšim igralskim osebnostim, je letos dobila Julia Roberts in tako vstopila v panteon kolegic, med katerimi so tudi Bette Davis, Catherine Deneuve, Vanessa Redgrave, Jessica Lange in Meryl Streep. V netekmovalnem delu festivala so tako predvajali tudi Juliin novi film, Jej, moli, ljubi, v katerem ima stransko vlogo tudi Javier Bardem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje