Na tisoče (predvsem mladih) gorečnežev se je v četrtek popoldne in zvečer zgrnilo na Leicester Square v Londonu in se postavilo zoper neprijazno vreme, da bi pred premiero prvega od zadnjih dveh delov sage o Harryju Potterju uzrli vsaj Daniela Radcliffa, Emmo Watson in Ruperta Grinta, pa najbrž tudi J. K. Rowling, avtorico knjižne serije, ki je nekaj let v krempljih manično držala pol sveta. Zvezda premiere sedmega filma o Potterju je bila, po slikah sodeč, 20-letna in od nedavnega kratkolasa Emma Watson. Svetinje smrti tudi k nam, tako kot v ameriške kinematografe, prihajajo 18. novembra.
V igri so gore denarja
Ker je prvih šest filmov o mladem čarovniku v Warnerjevo blagajno skupaj nakapljalo neverjetnih 5,4 milijarde dolarjev, najbrž ni presenetljivo, da jih je ob novici, da se njihova molzna krava počasi poslavlja, stisnilo pri srcu: sedma knjiga je v ekranizaciji tako razdeljena na dva dela; drugega pričakujemo (že) julija prihodnje leto. Sicer ni še noben posamezen film prebil magične meje miljardnega zaslužka (ocenjujejo pa, da bi ga pričujoči skoraj gotovo, če bi le izšel tudi v 3D-različici).
Tegobe (čarovniškega) odraščanja
Prvi del Svetinj smrti se začne s tem, da se Harry, Ron in Hermiona podajo na nevarno odpravo, da bi izsledili in uničili skrivnost Mrlakensteinove nesmrtnosti in smrtonosnosti – Skrižvnov. Boj proti silam zla in izpostavljenost svetu onkraj "varnega" zavetja Bradavičarke terja svoj davek: na neki točki se spreta celo neločljiva Harry in Ron. Film je režiral David Yates, ki je posnel že filma Harry Potter in Feniksov red ter Harry Potter in Princ mešane krvi.
Sami igralci so si predvsem oddahnili, da je vsega skupaj počasi konec: "Snemanje Harryja Potterja ... ti res zavzame celo življenje. Lepo je potem končno početi, kar hočeš," je bil na premieri iskren zdaj 22-letni Rupert Grint.
Mlačni odzivi
Sicer pa so imeli na Otoku prvi recenzenti glede filma precej mešane občutke. Pri Guardianu so mu, denimo, dali samo dve zvezdici (od petih), ga opisali kot "razvlečene smrtne muke" in se pritožili, da je popolnoma neločljiv od šestih pred njim, spopad z Mrlakensteinom pa ne dobi nobene nove vsebinske razsežnosti. Nastop igralske zasedbe ocenjujejo kot "frfotanje od prizora do prizora s samozadovoljnim izrazom statistov, ki so dobili delo pri najdražjem gala plesu na svetu."
"Ne morem se otresti občutka, da so bili ti filmi narejeni zelo namensko in da jim manjka preveč humorja, topline in človečnosti, da bi imeli dolgotrajno vrednost," je bil neusmiljen kritik.
The Daily Express je ubral povsem drugačen ton: film, ki po njihovem "ponudi vse, kar si lahko želiš, od neverjetnih posebnih učinkov do fascinantne zgodbe, dih jemajočega navdušenja in čustvenega cmoka v grlu", je dobil vseh pet zvezdic. Še posebej so izpostavili Ralpha Fiennesa kot 'sluzavega, nenadkriljivo zloveščega Mrlakensteina', Helena Bonham Carter kot Bellatrix Lestrange pa je menda "bolj motena in nevarna kot kdaj prej".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje