Sabina Guzzanti se je Silvia Berlusconija lotila že večkrat, pred leti tudi v filmu Viva Zapatero o pomanjkanju svobode govora. Foto: EPA
Sabina Guzzanti se je Silvia Berlusconija lotila že večkrat, pred leti tudi v filmu Viva Zapatero o pomanjkanju svobode govora. Foto: EPA
L'aquila
Režiserka dokumentarnega filma o potresu v L'Aquili meni, da je Berlusconi tragedijo izkoristil za lastno promocijo. Foto: EPA
Cannes
Film Draquila – L'Italia Che Trema bo predvajan v okviru filmskega festivala Cannes, ki odpira vrata 12. maja. Foto: EPA

Kot "propagando, ki žali resnico in celotni italijanski narod," je dokumentarni film Draquila – L'Italia Che Trema (Draquila – Italija, ki drgeta) Sabine Guzzanti opisal italijanski kulturni minister Sandro Bondi. Zaradi 'neprimerne' obravnave teme pa je tudi zavrnil povabilo na projekcijo filma, poroča The Guardian.
Igralka in režiserka Sabina Guzzanti v filmu med drugim opozarja na Berlusconijevo izkoriščanje katastrofe in žrtev potresa, v katerem je lani umrlo več kot 300 ljudi, za povečanje lastne priljubljenosti. V času, ko je Berlusconijeva priljubljenost padla na najnižjo točko, k čemur so pripomogle tudi različne obtožbe glede njegovega zasebnega življenja, je bil za premierja potres kot 'ponujena božja roka', meni Guzzantijeva.
Guzzantijeva je že dolgo trn v Berlusconijevi peti. Leta 2008 ji je s tožbo grozila ministrica za enake možnosti Mara Carfagna, potem ko je satiričarka namignila, da je Berlusconi 32-letnici ponudil službo v zameno za spolne usluge. Oba, tako Berlusconi kot Carfagnajeva, sta namigovanja zanikala. Italijanske oblasti je Guzzantijeva razburila tudi z izjavo, da bo papež Benedikt XVI. 'pristal v peklu, kjer ga bodo mučili gejevski demoni".
Bondijev bojkot projekcije filma je že obsodil nekdanji francoski minister za kulturo Jack Lang, ki je odločitev označil za 'absurdno', in dodal, da ima italijanski kolega nenavadno razumevanje umetniške svobode. "Njegovo stališče je nezrelo, infantilno in muhasto. Nerazumljivo za državnega ministra," meni Lang, ki je trenutno poseben poslanik francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja.
Italijanski filmarji v bran umetniški svobodi
Odločitev je dvignila na noge tudi italijansko opozicijo in številne filmarje, ki zahtevajo Bondijev odstop. "Ni umetnost tista, ki žali resnico in italijansko ljudstvo, ampak odločitev ministra, ki namesto da bi se vedel poziciji primerno, raje nastopa v vlogi premierjevega zvestega služabnika," je povedal Luigi De Magistris iz stranke Italija vrednot. Bondi je bil deležen nekaj negodovanja tudi v lastni stranki. "Ministrova naloga je, da predstavlja Italijo, ne glede na polemike. Gre za vprašanje spoštovanja italijanskega filma," je bil strog Fabio Granata.
Podpora Franca Zeffirellija
V podporo ministru pa se je oglasil operni in filmski režiser Franco Zeffirelli, ki ocenjuje, da je Bondijeva odločitev pravilna. "Ne razumem, zakaj bi moral Bondi podpreti film, ki tega ni vreden in žali Italijo," je povedal in dodal, da je festival znan po tem, da ponuja neumnosti z vsega sveta.