Orkester Slovenske filharmonije je za prvo postojanko svoje poletne turneje po Sloveniji izbral ptujski minoritski samostan. Foto: Slovenska filharmonija
Orkester Slovenske filharmonije je za prvo postojanko svoje poletne turneje po Sloveniji izbral ptujski minoritski samostan. Foto: Slovenska filharmonija
Sabina Cvilak
Filharmonike bo na turneji po Sloveniji spremljala sopranistka Sabina Cvilak. Foto: Slovenska filharmonija
Friedrich Schiller
Vrhunec programa Imagaa Slovenie bo izpostavljal sporočilo pesmi, ki jo je leta 1785 napisal Friedrich Schiller.

Vse se je začelo v minoritskem samostanu na Ptuju, kjer je imela Slovenska filharmonija prvi koncert svoje krajše turneje po slovenskih mestih. Na šestih koncertih bo filharmonike spremljala sopranistka Sabina Cvilak. Koncertno turnejo, na kateri bo filharmonike vodil George Pehlivanian, bo sklenil koncert na Ljubljanskem gradu. Ta se bo zgodil 30. junija in bo obenem tudi koncert ob odprtju festivala Poletje v stari Ljubljani.

Veličastna izvedba pesmi vseh Evropejcev
Vrhunec glasbenega poletja Imagaa Sloveniae bo koncert ob začetku Bibličnega festivala v Ljubljani. Na Pogačarjevem trgu bodo 15. julija orkester Slovenske filharmonije, simfoniki RTV Srbija, štirje solisti in več kot 300-članski zbor izvedli Beethovnovo simfonijo št. 9. Gre za povsem zadnje delo Ludwiga van Beethovna, poznajo pa ga tudi tisti, ki se za klasično glasbo ne zanimajo. Sklepni del te Beethovnove orkestralne skladbe je namreč slovita Oda radosti, ki jo je svet ministrov Evropske unije (tedaj se je združba držav imenovala še Evropska skupnost) leta 1972 razglasil za evropsko himno.

Beethovnova skladba je uglasbitev pesmi, ki jo je leta 1785 napisal nemški skladatelj (njegovo delo slogovno sodi v tako imenovano gibanje Sturm und Drang oziroma viharništvo in v zgodnjo romantiko) Friedrich Schiller. Odločitev za Beethovnovo 9. simfonijo ni bila naključje; glasbeno sporočilo Bibličnega festivala namreč že napoveduje predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008. Častni pokrovitelj Bibličnega festivala je predsednika vlade RS-a Janez Janša.

Spomin na Primoža Lorenca
Kot je sporočil direktor ustanove Imago Sloveniae Janoš Kern, je začetek poletnega niza koncertov primeren trenutek za spomin na Primoža Lorenca, idejnega očeta in ustanovitelja ustanove Imago Sloveniae. Primožu Lorencu "je uspelo v enoten kulturni projekt združiti več kot 25 krajev in občin iz različnih delov naše države. V 13 letih je Imago Sloveniae postal naš največji neinstitucionalni kulturni projekt, njegova mnogoplastnost pa nam omogoča nadaljnjo rast in vse večjo prepoznavnost tudi v širšem evropskem prostoru."