Tako mednarodni festival Imago Sloveniae kot niz koncertov Poletje v stari Ljubljani drevi vstopata v 36. sezono. Iztekla se bosta konec avgusta s tradicionalnimi Nočmi v stari Ljubljani, ki veljajo za največji mednarodni poulični festival etno in džezovske glasbe v prestolnici.
Poklon obletnicam in dve noviteti
Letošnje odprtje festivala in ljubljanskega koncertnega poletja so pri Ustanovi Imago Sloveniae – Podoba Slovenije zaupali mladim glasbenikom. Simfonični orkester SNG Maribor bo tako drevi ob 21. uri na Kongresnem trgu nastopil z mladimi glasbeniki. Otvoritveni dogodek, na katerem se bodo prav tako poklonili omenjenim obletnicam, je tudi del festivala Junij v Ljubljani.
Koncert se bo odvil pod vodstvom Daše Černe in Jakoba Barbe, dvojice dirigentov mlajše generacije. Kot solisti bodo nastopili sopranistki Pia Novak in Gaja Sorč, tenorista Gregor Ravnik in Grega Jezeršek ter violinist Rok Zaletel Černoš. Zazveneli bosta tudi noviteti Aleksandre Naumovski Potisk, ki se v zadnjih letih naglo uveljavlja kot ena osrednjih slovenskih skladateljic nove generacije.
60 koncertov na 27 prizoriščih
V okviru festivala Imago Sloveniae in Poletja v stari Ljubljani se bo zvrstilo več kot 60 koncertov slovenskih in tujih glasbenikov iz 26 držav. Koncertom bo mogoče do 30. avgusta prisluhniti na 27 prizoriščih v več mestih po državi in tudi v zamejstvu.
Letošnja novost je čezmejni projekt Prečkanja, povezan tudi z Evropsko prestolnico kulture Nova Gorica in Gorica 2025. V okviru projekta bodo pod umetniškim vodstvom pianista Aleksandra Gadžijeva in v sodelovanju z Glasbeno matico Furlanije - Julijske krajine izvedli mednarodni mojstrski tečaj klavirja in serijo koncertov.
Osrednje festivalsko prizorišče v Ljubljani bo Mestni muzej, kjer bodo med drugim z večerom novitet in ansamblom profesorjev ljubljanske Akademije za glasbo Camerata Academica 21. junija zaznamovali svetovni praznik glasbe. Premierno bodo izvedli šest novih kompozicij slovenskih skladateljev Marka Munija Mihevca, Klare Mlakar, Jana Trillerja, Tilna Slakana, Aleksandre Naumovski Potik in Klemna Lebna.
Nastopi glasbenikov iz 26 držav
Iz tujine prihajajo v goste Godalni kvartet Aron, violinistka kazahstanskega rodu Ajma Musahadžajeva, portugalski pianist Bernardo Santon, Salzburški deželni pihalni orkester, ki bo nastopil pod vodstvom svojega maestra Gregorja Kovačiča in solistom, flavtistom münchenskih filharmonikov Martinom Beličem. Prisluhniti bo mogoče tudi nastopom angleškega Komornega zbora Londinium in italijanskega moškega zbora Il Polifonico di Ruda.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje