"Odslej bom imel tukaj le še koncerte z Dunajsko filharmonijo," je povedal za avstrijske medije. "Operam bom dirigiral le še dvakrat na leto, eno v Rimu in en operni koncert s svojim orkestrom v Chicagu."
Vulkan za pultom
Znan je kot perfekcionist brez kompromisov, poln mediteranskega temperamenta in samozavesti, pogosto imenovan kot "vulkan za pultom". Ob njegovi 70-letnici ga bodo Dunajski filharmoniki imenovali za častnega člana. Prav na festivalu pa praznuje visoki jubilej . "Že 41 let praznujem svoj rojstni dan zaradi svojih opernih terminov na salzburškem festivalu. V prihodnje pa resno razmišljam o tem, da bi si privoščil več časa zase, po rimskem motu 'Primum vivere' (Najprej življenje)," je dejal v intervjuju za milanski časnik Corriere della Sera.
Riccardo Muti se je rodil leta 1941 v Neaplju očetu zdravniku, ki je za vse svoje otroke želel, da bi kot del humanistične izobrazbe študirali glasbo. Študiral je klavir na konservatoriju San Pietro a Majella in filozofijo na neapeljski univerzi, zatem pa odšel v Milano, kjer je na konservatoriju Giuseppe Verdi diplomiral iz kompozicije in dirigiranja. Leta 1967 je zmagal na dirigentskem tekmovanju Guido Cantelli, ki je bil odskočna deska za njegovo strmo vzpenjajočo se kariero. V 70. letih je bil tudi šef dirigent londonske filharmonije, kjer je nasledil Otta Klempererja, v letih 1980 do 1992 pa še glasbeni direktor philadelphijskega orkestra.
Salzburški festival z različnimi "branji" Mozartove glasbe
Potem ko je leta 1986 nasledil svojega tekmeca Claudia Abbada na mestu glasbenega direktorja La Scale v Milanu, je gledališče pod njegovim vodstvom uprizorilo pomembne operne projekte, med drugim Mozartovo trilogijo Da Ponte in Wagnerjev Nibelunški prstan. S funkcije je odstopil leta 2005, potem ko so se zaposleni izrekli proti njemu in proti novemu ravnatelju Mauriziu Meliju.
Dunajski filharmoniki – stalnica maestrovega življenja
Muti je dirigiral najpomembnejšim orkestrom na svetu in v največjih opernih središčih, najtesneje pa je povezan prav z Dunajskimi filharmoniki in Salzburgom. Od leta 1971, ko je na povabilo Herberta von Karajana debutiral na festivalu z Donizzetijevim Don Pasqualom, s tem orkestrom na njem redno sodeluje. "Dunajski filharmoniki so bili vedno stalnica mojega življenja. Dunaj je že leta moja druga domovina," poudarja Muti. Poleg Macbetha bo 14. in 15. avgusta s filharmoniki izvedel Verdijev Requiem, 26. in 27. avgusta pa bo na festivalu prvič nastopil tudi s Chicaškim simfoničnim orkestrom, li ga vodi od leta 2010.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje