Zubin Mehta je že četrtič zmagoslavno dvignil roke na dunajskem novoletnem koncertu. Foto: EPA
Zubin Mehta je že četrtič zmagoslavno dvignil roke na dunajskem novoletnem koncertu. Foto: EPA
Zubin Mehta
Kamera ga ima rada, se strinjajo mnogi, ki so pripravljeni iti na koncerte, ki jim dirigira, tudi zelo daleč. Izraelski filharmoniki se sicer kmalu odpravljajo na kratko turnejo po ZDA. Foto: EPA

A njegova upokojitev je še daleč. Dirigent indijskega rodu namreč pravi, da se počuti kot mladenič. Lani je praznoval 70-letnico tako kot "njegov" Izraelski filharmonični orkester, ki mu dirigira že od leta 1969.

Leta 1961 je dobil telegram
Prvič je z izraelskimi filharmoniki delal leta 1961, ko so "čudežnega dečka" z običajnim telegramom povabili k sodelovanju. Najprej je bil njihov glasbeni svetovalec, nato glasbeni direktor, od leta 1981 pa je dosmrtni glasbeni direktor. Zaradi obletnice izraelskih filharmonikov, ki jih uvrščajo med kulturne ambasadorje Izraela in med deset največjih orkestrov na svetu, in dirigiranja na Dunaju so na Mehto v zadnjih tednih "prežali" številni novinarji in fotografi - Zubin Mehta je namreč eden tistih glasbenikov, ki ga imajo radi poslušalci, gledalci, kamere in fotografski aparati.

"Ogromno stvari je še pred mano"
Mehto največkrat sprašujejo, kako je delati v nemirnem Izraelu. "Izrael je država, ki ne zna živeti brez glasbe. Med prvo zalivsko vojno nismo smeli igrati zvečer, ker je moralo biti mesto v temi. Igrali smo zjutraj, pa so ljudje vseeno prihajali," se spominja dirigent, ki pravi, da je izraelska publika precej konservativna. "Že več kot 50 let Izraelci živijo v strahu in vsako uro poslušajo radijska poročila. Res si ne želijo priti na koncert in se ukvarjati z moderno glasbo. Hočejo samo udobno sedeti in poslušati dela svojih najljubših skladateljev," je prepričan dirigent, ki vztraja, da se mora še veliko naučiti. "Star sem 70 let, a sem še mlad moški. Ogromno stvari je še pred mano. Moj prvi cilj je vedno naslednji koncert. In vsak koncert je vaja za tistega, ki pride za njim."

70 let garaškega orkestra
Izraelski filharmoniki so pod vodstvom Artura Toscaninija prvič zaigrali 26. decembra leta 1936. Pobudo za nastanek orkestra je dal poljski violinist Bronislaw Huberman, ki je že v začetku 30. let 20. stoletja razmišljal, kako pomagati judovskim glasbenikom, ki so bili raztreseni po srednji Evropi. Zamislil si je, da bi jim palestinski orkester ponudil zavetje ter hkrati opozoril na "sramotne laži" Hitlerja. Leta 1936 je bil ustanovljen Palestinski orkester, ki je leta 1948 ime spremenil v Izraelski filharmonični orkester.