V APZ-ju Toneta Tomšiča se predstavljajo študenti in študentke vseh fakultet Univerze v Ljubljani. Foto: Cankarjev dom
V APZ-ju Toneta Tomšiča se predstavljajo študenti in študentke vseh fakultet Univerze v Ljubljani. Foto: Cankarjev dom
80 let delovanja akademskega pevskega zbora Tone Tomšič
Dan po koncertu 12. decembra leta 1941 so okupatorji prepovedali delovanje APZ-ja. Foto: RTV SLO
APZ Toneta Tomšiča
Vrhunec praznovanja 80-letnice je bil majski koncert v Cankarjevem domu. Foto: RTV SLO
APZ Tone Tomšič
Danes vodi zbor Urša Lah. Foto: RTV SLO

Na koncertu v ljubljanski Unionski dvorani so pevci pod vodstvom zborovodkinje Urše Lah predstavili različne pristope k obdelavam ljudskih pesmi. Pevcem APZ-ja Toneta Tomšiča sta se na odru pridružila še mešani pevski zbor Lipa zelenela je in Ljubljanski oktet, v katerih prepevajo nekateri nekdanji pevci APZ-ja.

Z glasbo do obujanja duha svobode
Predvojni APZ se je leta 1941 pod vodstvom Franceta Marolta kljub spoštovanju kulturnega molka odločil sloves zbora in dirigenta uporabiti kot upor proti okupatorju in v spodbudo Slovencem. 12. decembra tega leta je na zadnjem koncertu odpel preroške slovenske skladbe, ki so budile duha svobode, nastop pa sklenil z Jenkovo Lipo kot napovedjo vstajenja slovenskega naroda. Znameniti koncert, po katerem je okupator prepovedal delovanje zbora, je ohranjen na zvočnem posnetku, za katerega se je treba zahvaliti Rudiju Omotu, ki ga je posnel na skrivaj. Ob tokratnem koncertu se bodo tako člani APZ-ja Omoti zahvalili za pogum, iznajdljivost, tveganje in zavedanje o pomenu koncerta, ki ga je prek posnetka ohranil za prihodnje rodove.

"Čeprav nisem bil fizično navzoč v dvorani, sem iz posnetka čutil, kako je občinstvo sodelovalo, kako je viharno in spet v grobni tišini spremljalo izvajanje Maroltovih pevcev. Pri Jenkovi Lipi pa je zaihtelo in na posnetku se dobro sliši ta glasna žalost, ki je bila bridka spremljevalka tega časa, naznanjajoča borbo in smrt," se koncerta spominja takrat 32-letni Omota.

Enoletno praznovanje rojstnega dne
Zbor praznuje visoki jubilej z različnimi dogodki skozi vse leto, osrednji dogodek pa so pripravili maja, ko so se ob spremljajoči razstavi o zgodovini zbora Mladi že 80 let predstavili na koncertu v Cankarjevem domu. Nastop je med drugim zaznamovala vrsta novosti in posebej za to priložnost napisano delo Prisotnost skladatelja Petra Šavlija.

APZ Toneta Tomšiča je letos med drugim nastopal na koncertu ob sklepni slovesnosti 50-letnice delovanja radijskih simfonikov, na koncertu ob 70-letnici dirigenta Marka Muniha, ki je vodil zbor v letih 1965 in 1975, ob tem pa organiziral dva zborovodska seminarja. Izdal je tudi zgoščenko Zmierom moram bondrati, na kateri ponuja slovenske ljudske skladbe. Aprila se je predstavil na mednarodnem zborovskem tekmovanju v Mariboru, jeseni pa gostil evropski projekt Ženske pojejo za mir.

Z vodilnimi zborovodji in dirigenti
Na čelu zbora so se vse do danes predstavljali priznani zborovodje in dirigenti, kot so France Marolt, Radovan Gobec, Janez Bole, Lojze Lebič, Igor Lavrič, Marko Munih, Jernej Habjanič, Jože Fuerst, Stojan Kuret, danes pa ga vodi zborovodkinja Urša Lah. Za svoje delo je APZ prejel številne nagrade tako na domačih kot tujih tekmovanjih. V zboru je mogoče prisluhniti študentkam in študentom vseh fakultet Univerze v Ljubljani, skozi leta pa se jih je nabralo že prek 1.600.