Arhitekturno nekoliko konservativni Irci zelo dvomijo, da bo vizija Normana Fosterja, financirana iz dobičkov skupine U2, Dublinu prinesla 'kaj dobrega'. Foto:
Arhitekturno nekoliko konservativni Irci zelo dvomijo, da bo vizija Normana Fosterja, financirana iz dobičkov skupine U2, Dublinu prinesla 'kaj dobrega'. Foto:
The Clarence Hotel, Dublin
Glavni poudarek prenove hotela Clarence bo 'lovilec neba', veliki svetlobni atrij na strehi hotela. Foto: Foster + Partners

Ta so povezana zgolj z enim projektom, pa vendar ... Gre za napovedano prenovo njunega hotela The Clarence, ki je v Dublinu dvignila veliko prahu in sprožila kar štiriletni spor. Zares, kar štiri leta sta morala Bono in The Edge v sodnem sporu dokazovati, da projekt, ki sta ga naročila pri zvezdniškem arhitektu Normanu Fosterju, ne bo kazil podobe Dublina. Tam namreč stoji hotel, ki izvira še iz tridesetih let 20. stoletja.

Svetlobni atrij na vrhu stavbe iz tridesetih
Nejevoljo in pomisleke glede arhitekture vedno nekoliko zadržanih Ircev je lahko razumeti. Kar nekoliko težko si je namreč predstavljati, kako bo po prenovi videti stavba, katere izvirna podoba sledi zadržanemu in nekoliko robustnemu "art decoju". Poleg napovedanega povečanja števila sob za kar tretjino se napoveduje tudi ureditev futurističnega atrija, ki ga Norman Foster namerava namestiti kar na vrh obstoječega objekta.

V Fosterjevem ateljeju so skulpturalni element poimenovali 'lovilec neba (sky catcher), njegova funkcija pa naj bi bila tudi dovajanje svetlobe globoko v nedrja hotelske stavbe. Po poročanju spletnega portala Irish Architecture je Foster o svojem dublinskem projektu povedal: "Prenova hotela Clarence je velikopotezni projekt - arhitekturno in strukturno - s samozavestno, vendar sočutno civilno prezenco. Gre za vznemirljivo priložnost za obnovo rečnega nabrežja ob baru Temple in obenem za ustvarjanje drznega dodatka k obrisu Dublina."

Kakor koli že, Foster, Bono in The Edge so vendar uspeli, številni Irci pa govorijo o tem, da so zvezdnikom oblasti pogledale skozi prste oziroma da so deležni preferenčnega obravnavanja. Takšno mnenje lahko zasledimo tudi v besedah Iana Lumleyja iz irske organizacije za zaščito nardone dediščine An Taisce: "Mi bi seveda obsodili takšno odločitev oblasti. Spodkopava nacionalno zakonodajo o arhitekturni dediščini."

U2 - lastniki najvišje irske stavbe
Prenova hotela The Clarence pa ni edina novica iz 'arhitekturnega tabora' okoli skupine U2. Mestna oblast je že odobrila gradnjo objekta U2 Tower, 120 metrov visoke stolpnice. Ta bo postala najvišja zgradba na Irskem, na njenem vrhu pa si bo skupina uredila snemalni studio. Zdajšnjega bodo morali zaradi načrta prenove dublinskih dokov U2 kmalu zapustiti.