Glasbeniki se bojujejo za daljšo veljavnost avtorskih pravic in posledično večji zaslužek. Foto: Reuters
Glasbeniki se bojujejo za daljšo veljavnost avtorskih pravic in posledično večji zaslužek. Foto: Reuters
Glasbeniki imajo največje izgube zaradi piratstva in presnemavanja njihove glasbe. Foto: Reuters

Za zdaj avtorske pravice v Združenem kraljestvu veljajo 50 let, glasbeniki, med katerimi so tako U2 in Paul McCartney kot Simon Rattle in popolnoma neznani orkestrski glasbeniki, pa predlagajo, da bi se podaljšale na 95 let. Sprememba namreč ne bi dobro vplivala le na zaslužek velikih zvezdnikov, ampak na glasbenike vseh zvrsti in stopenj prepoznavnosti, tudi povsem neznane.

Za podaljšanje avtorskih pravic se je zavzela tudi Britanska fonografska industrija, ki trdi, da bi se morala britanska zakonodaja zgledovati po ameriški; ta je veljavnost avtorskih pravic s 50 na 95 let podaljšala že leta 1998.

Gowers: Zakon je treba posodobiti
Andrew Gowers, nekdanji urednik Financial Timesa, kjer je bil oglas objavljen, se s kampanjo ne strinja, saj naj bi prinesla le višje stroške, javnost pa ne bi imela od tega nič. V svojem poročilu je predlagal druge spremembe, ki bi britanske zakone o avtorskih pravicah prilagodile digitalni dobi. Ogorčenje si je nakopal predvsem s predlogom, da bi lahko zasebni uporabniki povsem zakonito glasbo s svojih albumov presneli na svoj MP3-predvajalnik. Britanske neodvisne založbe trdijo, da bi to pomenilo začetek nenadzorovanega zasebnega presnemavanja.

Oglas in akcijo je komentiral tudi BBC-jev dopisnik Torin Douglas, ki ju je označil za zadnji poskus tisočev glasbenikov, ki zahtevajo "pošteno igro" - igro, za katero se zdi, da so jo že izgubili.