Ludwig van Beethoven je bil že ob smrti kultna osebnost. Zato so si številni njegovi prijatelji in oboževalci odrezali šop pokojnikovih mogočnih las, da bi ohranili vsaj del oboževanega skladatelja. Foto:
Ludwig van Beethoven je bil že ob smrti kultna osebnost. Zato so si številni njegovi prijatelji in oboževalci odrezali šop pokojnikovih mogočnih las, da bi ohranili vsaj del oboževanega skladatelja. Foto:
Notni zapis Ludwiga van Beethovna
Zadnja leta Ludwiga van Beethovna niso bila preveč srečna. Najbolj ga je prizadela izguba sluha, mučile pa so ga tudi druge zdravstvene težave, verjetno povezane s cirozo. Foto: EPA

Forenzik Christian Reiter z dunajske univerze je namreč ugotovil, da se je po vsakem zdravnikovem obisku v Beethovnovem telesu povečala količina svinca, kar bi utegnil biti vzrok smrti. Nekaj mesecev pred smrtjo je Beethovnu zastajala voda v trebuhu. Zdravnik mu je bolečine blažil s prebadanjem trebuha, pri tem mu je vsakič odstranil od 7 do 14 litrov tekočine. Rane pa je zdravil s svinčeno soljo, katere delci naj bi prodrli v skladateljevo telo, in to tako dokončno uničili.

Usodna bi bila ciroza
S tem, da je utegnilo biti ravno zdravilo, s katerim je skušal zdravnik blažiti Beethovnove muke, vzrok smrti, se strinja tudi William Walsh, direktor zdravstvenega instituta in bolnišnice Pfeiffer v Warrenvillu v ameriški zvezni državi Illinois. Tudi Walsh, ki se sicer s preučevanjem las ukvarja že 30 let, je v Beethovnovih laseh odkril nenavadno visoke količine svinca in tako potrdil diagnozo smrti. Sicer je treba priznati, da zdravnik Beethovna ni prikrajšal za mnogo let življenja. Zastajanje vode v trebuhu je bilo namreč najverjetneje posledica že zelo razvite ciroze, ki bi verjetno bila tudi usodna.

V laseh je zapisano popolnoma vse
Preučevanje las velja za eno najzanesljivejših metod ugotavljanja vzrokov smrti, ki so se zgodile pred več desetletji ali celo stoletji. Lasje so eden od najbolj 'trdoživih' delov človeškega telesa in se razkrajajo počasneje kot kosti. Obenem so v laseh 'zapisani' podatki o vnosu tako rekoč vseh snovi v telo. Kot je pojasnjeno v časopisu Science Now, lasje med rastjo vsrkavajo vse snovi, ki so v krvi in delci teh snovi se vgradijo v lase. Vendar pa celoten las ni primeren za preučevanje. William Walsh tako pravi, da so zanesljivi le podatki, ki jih s spektografsko analizo razberejo v delu lasu, ki je od mesta izraščanja oddaljen več kot le nekaj centimetrov. Zunanji vplivi namreč sčasoma poškodujejo 'zapis' o snoveh, ki so v času izraščanja lasu krožile po telesu.