Pevka in skladateljica, ki je kariero začela v alternativni rockskupini The Sugarcubes, skupaj z reykjaviško kapitalsko družbo Audur Capital ustanavlja sklad, ki bo do ponovnega razcveta pomagal družbeno in okoljevarstveno odgovornim islandskim podjetjem. Zaradi nepremišljene finančne politike je Islandija, ki je še nedavno veljala za veliki gospodarski čudež, tako rekoč skoraj čez noč bankrotirala, zgodili pa so se celo prvi socialni nemiri po dolgih letih blaginje in socialnega miru v državi.
Reševanje 'zelenih' VikingovIslandci so sicer ob prvih znakih globoke krize optimistično zatrjevali, da bodo kot ljudstvo, ki se je dolga stoletja uspešno borilo zoper ostre zime in se hranilo pretežno z ribami, preživeli in se hitro spet postavili na noge. Kmalu se je izkazalo, da je scenarij veliko bolj črn in ljudje so začeli obupovati nad usodo. Prav Björk, ki jo številni ne le na Islandiji, ampak tudi drugod po svetu cenijo kot eno najbolj izjemnih, domiselnih, pa tudi pogumnih akterk v sodobni popkulturi, je tako lahko v tem trenutku pravi vzor za Islandce. O poslanstvu nove fundacije so na spletni strani družbe Audur Capital zapisali: "Fundacija bo investirala v trajnost usmerjena podjetja, ki bodo dodatno vrednost skušala ustvarjati s pomočjo lastnih virov države, izjemne narave, živahne kulture in zelene energije."
V politiko in gospodarstvo po 18-mesečni turneji
Sicer pa je za 43-letno Björk zelo delovno obdobje. Nedavno je namreč končala kar 18-mesečno svetovno turnejo, prav tisto, na kateri je bila večkrat deležna ostrih opomb nekaterih političnih veljakov. Morda se še spomnite, kako je Björk letos večkrat razburjala z izvajanjem svoje pesmi Declare Independence (Razglasite neodvisnost). Pesem je sicer uradno posvetila Grenlandiji in Ferskim otokom, ki so še vedno neke vrste danska kolonija, vendar pa je med izvajanjem te pesmi v Šanghaju zaklicala: "Tibet, Tibet!" in tako pesem namenila vsem borcem za svobodni Tibet.
Toliko ali pa še bolj kot kitajske oblasti pa je Björk s to potezo razkačila kolege v glasbenem poslu, saj je po njenem nastopu kitajsko ministrstvo za kulturo na svoji spletni strani zapisalo: "Da bi preprečili podobne incidente, bomo poostrili nadzor nad tujci, ki želijo nastopiti na Kitajskem. Ne bomo trpeli nobenega poskusa ločevanja Tibeta od Kitajske in pri nas tudi nikoli ne bodo dobrodošli umetniki, ki bodo takšne poskuse načrtno spodbujali." Afera je kmalu potihnila in ker iz vrst popularnih glasbenikov ni bilo slišati silnih očitkov zoper 'novo' postopanje kitajskih oblasti, je zelo verjetno, da te svoje namere vendar niso povsem dosledno uresničile.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje