Državni simfonični orkester iz Sao Paula se strmo vzpenja med najboljše na svetu. Foto: Cankarjev dom/Ana Fuccia
Državni simfonični orkester iz Sao Paula se strmo vzpenja med najboljše na svetu. Foto: Cankarjev dom/Ana Fuccia
Antonio Meneses je veliko snemal, posebno dragoceni so njegovi posnetki brazilske glasbe, zlasti Villa-Lobosa. Ukvarja se tudi s pedagoškim delom, vodi mojstrske tečaje in je profesor na bernskem glasbenem konservatoriju. Foto: Cankarjev dom/Marco Borggreve

Kot ambasador brazilske kulture je orkester v svoji nekaj več kot 50-letni zgodovini doživljal padce in vzpone, danes pa nadaljuje bogato tradicijo te južnoameriške dežele ter jo združuje z vsemi najnovejšimi dosežki svetovnega glasbenega prizorišča. Na sporedu sobotnega koncerta bodo dela Musorgskega, Šostakoviča, Ville-Lobosa in Ravela. Nastopili so v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.

Od leta 2009 orkester umetniško vodi Yan Pascal Tortelier; pianist, violinist in dirigent izhaja iz glasbene družine. Po končanem študiju na pariškem konservatoriju in v Sieni se mu je odprla sijajna dirigentska pot. Tortelier dirigira vsem najboljšim orkestrom po svetu, med letoma 1992 in 2003 je bil glavni dirigent Filharmoničnega orkestra BBC, med 2005 in 2008 pa Simfoničnega orkestra iz Pittsburgha. Tortelier se ukvarja tudi s komponiranjem. Njegova orkestracija Ravelovega Klavirskega tria je vzbudila veliko zanimanje in pohvale ter je dosegljiva tudi na nosilcu zvoka.

Meneses se vrača v Ljubljano
Solist večera Antonio Meneses je eden najvidnejših svetovnih violončelistov. Rojen je bil 1957 v Braziliji, študiral je pri Antoniu Janigru in 1977 zmagal na prestižnem tekmovanju ARD v Münchnu, 1982 pa na Tekmovanju Čajkovskega v Moskvi.

Meneses je igral z najboljšimi orkestri in dirigenti na svetu, udeležuje se vseh pomembnih festivalov, posebno ljubezen pa mu pomeni komorna igra. V Ljubljani smo ga pred leti slišali v slovitem triu Beaux Arts.