Dvorana Slovenske filharmonije je gostila priznani dunajski ansambel za sodobno glasbo Pierrot Lunaire Ensemble Wien. Ta je predstavil dela šestih pomembnih skladateljev našega časa, med njimi tudi skladbo Meteor Uroša Rojka. Čeprav je bila skladba že izvedena na koncertu leta 2005 v Nemčiji, je na koncertu v Slovenski filharmoniji doživela ponovno krstno izvedbo, saj je bila predstavljena v novi različici za klasični klavirski trio violine, violončele in klavirja.
Pierrot Lunaire si želi povezati glasbenike vseh celin
Ljubljanski koncert ansambla Pierrot Lunaire Ensemble Wien je eden v nizu njihovega mednarodnega projekta Labyrinthmaker (Stvarnik labirinta), s katerim si ansambel prizadeva za sodelovanje s sodobnimi skladatelji z vsega sveta. Sodelovanje je vzajemno, saj člani ansambla izberejo eno izmed skladb sodelujočih skladateljev in jo uvrstijo na koncertni spored, skladatelji pa se zavežejo, da bodo poskusili v nekem okolju, na primer, v svoji domovini, organizirati vsaj en koncert, kjer bi ansambel lahko nastopil.
Spoj klasične ubranosti in zvočnega eksperimentiranja
Pierrot Lunaire je tudi za ljubljanski koncert izbral spored, ki ga sestavljajo tako dela klasičnega sporeda avantgardne glasbe 20. stoletja, kamor sodi Adagio Komornega koncerta za violino, klarinet in klavir Albana Berga, kot tudi skladbe iz najširšega nabora sodobne glasbene ustvarjalnosti. V projektu sodeluje skupaj šest glasbenikov, poleg že omenjenih Berga in Rojka še Estonec Erkki Sven Tüür, eden vodilnih sodobnih italijanskih glasbenih avantgardistov Siciljanec Salvatore Sciarrino, Kitajec Šjaojong Čen in Avstrijec Wolfgang Mitterer, ki v svojih skladbah združuje prvine glasbene improvizacije, vnaprej posneto zvočno gradivo, živo elektroniko in žive izvajalce.
Rojko med elito sodobnih skladateljev
Skladatelj Uroš Rojko sodi v evropski vrh sodobnih skladateljev-avantgardistov. Rodil se je leta 1954 v Ljubljani in po uvodnih študijih klarineta, začel še študij kompozicije pri Urošu Kreku na Akademiji za glasbo v Ljubljani. V osemdesetih letih se je študijsko izpopolnjeval tudi v Nemčiji pri Klausu Huberju in Györgu Ligetiju. Temu je sledilo obdobje, ko je nase opozoril s številnimi nagradami in priznanji ter z izvedbami na uglednih prireditvah in festivalih sodobne glasbe. Dunajski ansambel se je odločil uprizoriti njegovo skladbo Meteor, ki je bila prvotno napisana za trio flavte, violine in klavirja, vendar je Rojko za ljubljanski koncert pripravil novo različico skladbe.
Ansambel si želi razširiti glasbena obzorja
Zasedbo petih stalnih glasbenikov, ki sestavljajo Pierrot Lunaire Ensemble Wien®, sta leta 1996 na Dunaju ustanovila flavtistka Silvia Gelos in pianist Gustavo Balanesco z željo, da bi uskladila resničnost abonmajskega glasbenega življenja na eni strani in ustvarjalne pobude glasbenikov na drugi. Poslanstvo ansambla je torej občinstvu ponuditi raznolik in izpopolnjen koncertni program ter s tem razširjati njihov pogled in razumevanje glasbe, pri čemer se posveča zlasti klasičnim delom dvajsetega stoletja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje