Riccardo Muti velja za eno zadnjih velikih 'person' klasične glasbe, kakršna sta bila na primer Herbert von Karajan ali Luciano Pavarotti. Pred nekaj leti so v Neaplju rojenemu dirigentu ponujali mesto glasbenega vodje tudi newyorški filharmoniki, vendar je ponudbo zavrnil. Foto: EPA
Riccardo Muti velja za eno zadnjih velikih 'person' klasične glasbe, kakršna sta bila na primer Herbert von Karajan ali Luciano Pavarotti. Pred nekaj leti so v Neaplju rojenemu dirigentu ponujali mesto glasbenega vodje tudi newyorški filharmoniki, vendar je ponudbo zavrnil. Foto: EPA
Če vstopnic za koncert še nimate, boste morali čakati na kako drugo priložnost: nocojšnji nastop je namreč popolnoma razprodan. Foto: EPA
Edvard Ravnikar: Cankarjev dom
Posredovanje posnetka članicam EBU je pomembno tudi za promocijo Slovenije v svetu, zato bosta ob koncertu s posnetki na kratko predstavljena tudi naša prestolnica in Cankarjev dom. Urednica oddaje je Danica Dolinar, režiser pa Jan Zakonjšek. Foto: Metka Pretnar/Arhitekturni vodnik

Dunajski filharmoniki se ob koncu koncertne sezone podajajo na turnejo po južni Evropi: pot jih je najprej zanesla prav v Ljubljano, kjer so v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma nastopili pod taktirko mojstra Riccarda Mutija. Koncert je bil posvečen 80. obletnici rojstva dirigenta Carlosa Kleiberja.

Koncert si lahko v sredo, 30.6. ob 21.00 ogledate na TVS 2.

Carlos Kleiber in njegova vez s Slovenci
Po koncertu v Ljubljani bodo Dunajski filharmoniki turnejo nadaljevali z nastopom v Atenah in nazadnje še v Carigradu, kjer bodo v svoji bogati mednarodni koncertni zgodovini nastopili prvič. V Ljubljani so filharmoniki izvajali skladbe Mozarta (Simfonija št. 36 v C-duru, KV 425, "Linška"), Schuberta (Simfonija št. 8 v h-molu, "Nedokončana") in Čajkovskega (Simfonija št. 6 v h-molu, op. 74, "Patetična"), z nastopom pa so počastili 80. obletnico rojstva dirigenta Carlosa Kleiberja. Avstrijski dirigent, ki je umrl leta 2004, je v svoji karieri dirigiral vsem svetovno priznanim orkestrom, na dirigentskem odru je večkrat stal tudi pred Dunajskimi filharmoniki. S Slovenijo so ga povezovale tudi osebne vezi, saj je bil poročen s slovensko plesalko Stanislavo Brezovar. Leta 1981 je dirigiral Simfoničnemu orkestru RTV Slovenija, leta 1997 pa Orkestru Slovenske filharmonije.

Genialna diva med dirigenti
Riccardo Muti je še posebej po letu 2005 zelo zaželeno 'blago' na prizorišču klasične glasbe. Leta 2005 je namreč po znamenitem sporu s Scalinim generalnim direktorjem Carlom Fontano in po revoltu zaposlenih v Scali odstopil z mesta glasbenega direktorja slovite milanske operne hiše, v kateri je deloval 19 let. Po tej peripetiji je bil Muti 'na svobodi', slovite operne in koncertne hiše z vsega sveta pa so ga poskušale zasnubiti s kar najbolj mamljivimi ponudbami. Uspelo je novi celini: v prihodnji sezoni bo Muti zasedel mesto dirigentskega vodje Simfoničnega orkestra iz Chicaga.

Z Dunajskimi filharmoniki sicer dirigent sodeluje že več desetletji: ob 60. rojstnem dnevu ga je orkester odlikoval z Niccolaijevo medaljo za umetniške zasluge, ki so jo v preteklosti med drugimi prejeli Carl Schuricht, Karl Böhm in Leonard Bernstein.

Koncert, ki ga bo videla cela Evropa
44 članic Evropske zveze televizij (European Broadcasting Union, EBU), med njimi tudi RTV Slovenija, je sklenilo štiriletno pogodbo z Dunajskimi filharmoniki, s katero so pridobile pravice za snemanje ter televizijsko in radijsko predvajanje treh klasičnih koncertov na leto.
Prva koncerta sta z Dunaja: Novoletni koncert, mednarodno najbolj gledan koncert klasične glasbe na svetu, ter Poletni koncert iz parka Schönbrunn. Oba snema in članicam EBU posreduje televizijska hiša ORF.

Lani Šanghaj, letos Ljubljana
Enkrat letno je kot tretji koncert tega paketa posnet koncert z različnih lokacij po svetu. Lani je bil to koncert v Šanghaju, letos pa bo Uredništvo za resno glasbo in balet TV Slovenija posnelo in članicam EBU posredovalo prav ta koncert iz Gallusove dvorane.

Promocija Slovenije v svetu
Odlomke iz dragocenih arhivskih posnetkov (dirigiranje mojstra Kleiberja na koncertu Orkestra Slovenske filharmonije, ples njegove soproge Stanke Brezovar v baletnem filmu Ples čarovnic Triglav filma v koreografiji Pina Mlakarja in na glasbo Blaža Arniča, posnetki Konjšice, pogovor z Riccardom Mutijem) bo prepleten z izjavami nekaterih slovenskih glasbenikov, ki so poznali mojstra Kleiberja, in tako svetu predstavili, kako močno je bil povezan s Slovenijo.