Skladatelj, ki si je v dolgi karieri priboril tudi oskarja za najboljšo filmsko glasbo, v svoje pesmi vnaša svojo fascinacijo nad mehanizmi oblasti in posledicami njihovega delovanja. Obiskovalcem veličastnega dve uri in pol dolgega koncerta v Los Angelesu se je tako zdelo, da prebirajo jutranji časopis. Glasbenik, ki bi moral poleti nastopiti tudi pri nas, je prepeval o revščini, rasizmu in drugih družbenih anomalijah.
Randy Newman razlaga marksizemMed obiskovalci v dvorani Walt Disney Concert Hall so bili, kot je na losangeleških koncertih Randyja Newmana že navada, številni petični in mogočni Američani. Kako pripravno za Newmana, ki z glasbo in pesmijo rad bori proti krivicam. Nekatere izmed skladb Randyja Newmana so tudi teoretsko podprte. V pesmi The World Isn't Fair Newman tako primerja propad izvirne marksistične doktrine s slabimi dosežki njegovega sina v šoli.
Glasbeniki, ki radi pridigajo proti krivični ureditvi sveta, že dolgo niso redkost. A večina jih deluje v rocku in popu. Izkazovanje družbene in politične zavednosti pa je prava redkost med glasbeniki, ki radi preigravajo starejše žanre, kot je džez. Prav zato Randy Newman velja za pravega posebneža.
Presneti prst je zagodel organizatorjem
Repertoar Randyja Newmana seveda obsega še marsikaj drugega kot džez. Na koncertu v Los Angelesu je Newman tako zaigral tudi nekaj klasike, na plan je privlekel notne zapise Richarda Wagnerja in Dmitrija Šostakoviča, še dlje pa se je zadržal pri glasbi, ki je nastala pod vplivi gledališke glasbe in del Cola Porterja in Johnnyja Mercerja. Koncert v arhitekturno veličastni dvorani, ki jo je zasnoval arhitekt Frank Gehry, je bil sicer nadomestek za koncert, ki bi ga moral Randy Newman izvesti že poleti. To pa zaradi njegove nesrečne poškodbe prsta ni bilo mogoče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje